Koncept super jachty Aqua na vodíkový pohon má dva motory s výkonom 1MW

Jachta za 664 miliónov amerických dolárov získala pozornosť vďaka tomu, že ju mal údajne kúpiť Bill Gates. Nie je to pravda.

Ostatné dni preletela médiami infomácia, že bývalý šéf Microsoft, Bill Gates, kúpil šialene drahú a luxusnú, no zároveň do veľkej miery ekologickú jachtu. Spoločnosť, ktorá má byť autorom super jachty informáciu o kúpe poprela. Samotná jachta aj napriek tomu stojí za pozornosť.

Spoločnosť Sinot Yacht Architecture a Design predstavila projekt ekologickej jachty Aqua na Monako Yacht Show 2019. Sinot pripomínajú, že ide o koncept, ktorý je stále vo vývoji a celý projekt má inšpirovať k ekologickej budúcnosti. Aqua je na vodíkový pohon, má dva motory, každý o výkone 1 MW, je dlhá 112 metrov a jej cena sa má pohybovať okolo 644 miliónov amerických dolárov.

ZDROJ | Sinot

Výkon motorov má byť 17 uzlov, čo je približne 31,5 km/h a nie je to práve oslnivá rýchlosť v porovnaní s podobnými jachtami. Objem vodíkových nádrží by však mal vystačiť na doplav viac ako 6 000 kilometrov, čo stačí na preplávanie oceánu. Jachta chce byť ekologická do tej miery, že vonkajšie miskové verzie krbov sú založené na princípe gélových materiálov, aby si majitelia neužívali romantiku pálením uhlia či dreva.

ZDROJ | Sinot

Dokonale ekologická jachta nie je. Ak by sme v úvahu nebrali CO2 vzniknuté pri jej výrobe, ani samotná plavba nemusí byť absolútne zelená. Aqua je vybavená záložnými spaľovacími motormi pre prípad, že sa kapitánovi nepodarí natankovať vodík tam, kde by potreboval. Toto riešenie Sinot argumentujú tým, že vodíkové čerpacie miesta sú veľmi zriedkavé.

ZDROJ | Sinot

Jachta má päť palúb, luxusne ubytuje 14 hostí, spolu s nimi 31 členov posádky. Vybavená je, napríklad, fitnes centrom, wellnesom, infinity bazénom, palubným salónikom, ktoré sa dokáže zmeniť a kinom, nechýba ani heliport, ale ani 360 stupňové výhľady na okolitý oceán z viacerých miest na jachte.

Projekt ekologickej super jachty by sa mal dostať do produkčnej fázy najskôr v roku 2024. Spoločnosť na svojich stránkach pri vyhlásení, že Bill Gates jachtu nekúpil, zároveň vyzýva prípadných záujemcov o kontaktovanie.

ZdrojSinot,engadget.com

Komentáre k článku