Koľko dní musí na iPhone Xs pracovať priemerný Slovák?

ZDROJ | Apple

To, že smartfóny od Apple sú najdrahšie, nie je žiadnym tajomstvom. Viete však, koľko dní musíte pracovať, aby ste si mohli dovoliť najnovší iPhone Xs? V svetovom merítku na tom nie sme najhoršie, ale zďaleka ani najlepšie.

recenziaApple iPhone XS – konečne mu nič nechýba

Apple urobil zo svojich smartfónov luxusný tovar, ktorý cenou prekonáva aj počítače, profesionálne fotoaparáty a jazdené autá. Koľko teda reálne musí pracovať človek v rôznych kútoch sveta, aby si najnovší iPhone Xs mohol dovoliť? Na to sa pozrela spoločnosti Picodi, ktorá prevádzkuje portál so zľavovými kupónmi a akciami na rôzne produkty.

ZDROJ | Apple

Podľa Štatistického úradu SR bola priemerná hrubá mzda v prvom polroku 2018 980 € (748 € v čistom) a nový iPhone Xs s 64 GB úložiskom bude na našom trhu stáť 1 149 €. Priemerný Slovák tak musí na nový iPhone Xs pracovať až 33,1 dní. Hovoríme pritom o základnej konfigurácii, nad ktorou sú ďalšie modely s cenami až do 1 649 €.

Mohli by sme očakávať, že najmenej na nový iPhone musia pracovať Američania. Tí si na nový iPhone Xs zarobia už za 8,4 dní, čo nie je tak veľa, no najlepšie sú na tom Švajčiari, ktorí si priemerne zarobia na nový model už za 5,1 dní. Zle na tom nie sú ani pracujúci v Luxembursku, Nórsku a v Spojených arabských emirátoch, kde im stačí 6-7 dní práce.

Pozrite siApple iPhone Xs vs. 11 najlepších smartfónov konkurencie

Naopak najhoršie sú na tom obyvatelia Filipín, ktorí zrejme po 156,6 dňoch práce nebudú chcieť minúť svoje ťažko zarobené peniaze na nový iPhone. O niečo lepšie, no stále dosť zle, sú na tom obyvatelia Pakistanu, Argentíny a Indie. Práve v Indii pohorel Apple na plnej čiare, keď za prvý polrok 2018 predal menej než 1 milión telefónov. Pri tých cenách sa snáď ani nie je čomu čudovať a zrejme to nezmení ani iPhone Xr.

ZDROJ | Picodi

Pri tvorbe analýzy boli využité priemerné hrubé mzdy v 42 krajinách za najnovšie dostupné obdobie. Realita je však často iná a uvedenú priemernú mzdu dosahuje v týchto krajinách skutočne len málokto. Apple však zjavne pri cenotvorbe neplánuje poľaviť a tak si musíme zvyknúť na nový štandard cien, ktorý sa prejavuje už aj vo svete Androidu.

ZdrojPicodi

Komentáre k článku