Klipsch Reference Premiere Piano Black – exkluzívna limitovaná edícia

ZDROJ | Klipsch

Kultový americký producent Hi-Fi techniky Klipsch pripravil pre fanúšikov domáceho kina exkluzívnu limitovanú edíciu obľúbeného radu reproduktorov.

ZDROJ | Klipsch

Pôvodný rad Reference Premiere predstavil Klipsch na veľtrhu CES 2015 v Las Vegas. Odvtedy sa táto línia pokrývajúca desiatku pasívnych reproboxov stala vlajkovou loďou referenčných produktov pre domáce kino. Limitovaná edícia Klipsch Reference Premiere Piano Black predstavuje prepracované reproduktory, ktoré reprezentujú odvážny, a zároveň elegantný zvukový nástroj. Inšpiráciu čerpá zo skutočných hudobných nástrojov, tentoraz je to piano.

témaKlipsch – 70 rokov legendy

Práve takéto spracovanie zvolil Klipsch pre novú limitovanú edíciu. Úprava reproduktorov zahŕňa trojvrstvový čierny lak, vďaka čomu získavajú hlboké a živé zrkadlenie, aké má povrch skutočného piana. S novým outfitom majú reproduktory Reference Premiere Piano Black jedinečný vzhľad, aký uspokojí aj najnáročnejších používateľov.

Pre domáce kino, aj stereo zostavu

Aj v limitovanej edícii naznačuje širšie zastúpenie regáloviek (RP-160M ​​a RP-150M) a reproduktorov pre centrálny kanál (RP-450C, RP-440C a RP-250C), že multikanálové domáce kino bude jej hlavnou cieľovou destináciou. Trojica stĺpov RP-280F, RP-260F a RP-250F však pokojne obstojí aj sólo v kombinácii so stereo zosilňovačom.

ZDROJ | Klipsch

Zostavu pritom obohatia dipolárne surround reproduktory RP-250S a RP-240S. Všetky reproduktory z limitovanej edície majú pri typovom označení prívlastok Piano Black. Najväčšie stĺpy novej línie RP-280F majú rozmery 109,4 x 26,8 x 46,5 cm (V x H x Š) a hmotnosť 28,35 kg. So schopnosťou hrať trvalým výkonom 150 W (výkonové špičky RMS môžu dosiahnuť až 600 W) pohodlne ozvučia bežné miestnosti aj v páre pre stereo.

Pozrite siKlipsch R-28PF – Sila jednoduchosti

ZDROJ | Klipsch

Reproduktory Reference Premiere používajú patentovanú technológiu Klipschu 90° x 90° Hybrid Tractrix Horn v kombinácii s 23 mm titánovými výškovými meničmi Linear Travel Suspension (LTS) pre čistý a prirodzený posluchový zážitok. LTS výškové reproduktory sú charakteristické aj pre predchádzajúce generácie Reference a zaručujú minimálne skreslenie aj pri vyšších výkonoch. Stredobasové meniče s priemerom membrány 8“ (203 mm) dokážu preniesť slušné basy aj stredy, takže v kombinácii s tweeterom dosahuje frekvenčná charakteristika týchto stĺpov slušných 32 Hz až 25 kHz.

Pozrite siKlipsch Landscape – outdoorové ozvučenie

Stredobasové reproduktory postavené na báze technológie Cerametallic sprostredkujú pozoruhodnú frekvenčnú odozvu v oblasti nízkych a stredných tónov s minimálnym uhlom rozptylu a s potlačením skreslenia. Dosahuje sa tak najvyššia účinnosť v triede. Keďže ide o dvojpásmové reprosústavy, dvojice „medených“ meničov vo všetkých podlahových reproduktoroch RP-280F, RP-260F, aj RP-250F pokrývajú pásmo nízkych, aj stredných tónov, líšia sa len priemerom membrány a samozrejme výkonom a frekvenčnou odozvou. Tá je u stredných stĺpov RP-260F 34 Hz až 25 kHz / 125 W a u RP-250F je 35 Hz až 25 kHz pri výkone 100 W.

ZDROJ | Klipsch

V spodnej časti na zadnej strane reproduktorov figurujú dva páry pozlátených pripojovacích terminálov (týka sa to všetkých modelov), ktoré umožňujú pohodlné pripojenie káblov od zosilňovača vrátane bi-amp konfigurácie. Nad terminálmi je basreflexový otvor v špeciálnom prevedení Tractrix. Tractrix Horn je typickou technológiou, ktorá značku Klipsch preslávila. V novom rade reproduktorov využíva kruhové horn hrdlo prepojené so štvorcovým horn vyústením. Zlepšuje a rozširuje sa tak vysokofrekvenčná oblasť odozvy a dynamika. Konštrukcia z lisovanej gumy navyše uberá vysokým tónom tvrdosť a pomáha dokresliť detaily pre čistý a prirodzený zvuk. Vonkajšia vrstva hornu zo silikónovej gumy eliminuje rezonanciu hrán skrine, a takisto zlepšuje detail a rozlíšenie. Vďaka unikátnym materiálom docielil Klipsch audio riešenie s mimoriadne nízkou hodnotou skreslenia.

Zvládnete aj Dolby Atmos

Ak sa rozhodnete z nového radu reproduktorov stavať domáce kino, popri dvojici stĺpov pre ľavý a pravý predný kanál bude potrebné pridať center a priestorové reproduktory. V závislosti od výkonu stĺpov je z centrálnych reproduktorov k dispozícii primeraný partner RP-450C a RP-440C (obidva s výkonom 150 W), alebo RP-250C (125 W). Surround kanály je možné osadiť niektorým z dvoch modelov tzv. dipolárnych reproduktorov RP-240S (75 W), alebo RP-250S (100 W). Disponujú dvojicou meničov woofer-tweeter, ktoré v neobvyklej konštrukcii vyžarujú zvuk pod uhlom zhruba 120 stupňov do dvoch smerov súčasne (dipól). Vzniká tým rozptyl akcentujúci priestorový efekt.

ZDROJ | Klipsch

Ďalšou možnosťou je výber z dvojpásmových regáloviek RP-160M (100 W), alebo RP-150M (75 W), pričom menšie reproduktory majú o čosi menší záber v oblasti basových frekvencií. Na zvýraznenie basov v domácom kine nezaškodí doplniť aj subwoofer. Samotný rad Reference Premiere Piano Black síce subwoofer neponúka, ale v produktovej línii Reference je na výber hneď päť dizajnovo kompatibilných modelov, napríklad R-110SW, R-112SW, alebo R-115SW.

ZDROJ | Klipsch

Pomocou reproduktorov Klipsch Reference Premiere dokážete elegantne vyriešiť aj zvuk horných kanálov, pokiaľ sa rozhodnete, hoci aj dodatočne, pre Dolby Atmos. Nemusíte pritom špekulovať nad montážou stropných systémov. Klipsch Reference Premiere RP-140SA je možné nainštalovať aj na bežné stĺpové, alebo regálové reproduktory radu Reference Premiere. Vďaka elevácii predného panelu majú šikmý vyžarovací diagram smerom dopredu a hore a pridávajú tak skúsenosť horných kanálov do 3D zvuku.

Luxusné riešenie za primeranú cenu

Ak sme pri predstavení pôvodnej línie Reference Premiere akcentovali kvalitu za pozoruhodnú cenu, treba priznať, že za luxusnú edíciu Piano Black si Klipsch účtuje istý príplatok. Napriek tomu sú však ceny všetkých komponentov stále zaujímavé a atraktívne. Napríklad najväčšie stĺpy RP-280F Piano Black stoja 715 €/ks (v úprave ebony, alebo cherry stoja 540 €/ks), alebo menšie RP-260F Piano Black kúpite za 545 €/ks (v klasickej edícii stoja 440 €/ks).

recenziaKlipsch Reference RW-1 Wireless Speaker – cenovo dostupný multiroom reprák

Reproduktory Reference Premiere Piano Black si môžete pozrieť aj vypočuť v showroomoch spoločnosti BIS audio, ktorá je distribútorom značky Klipsch na Slovensku, alebo vo vybraných predajniach Hi-Fi techniky.

ZdrojTECHBOX JAR 2018

Komentáre k článku