Kia Niro EV – elektromobil, o akom ste (ne)snívali

ZDROJ | Kia

Consumer Electronics Show (CES) 2018 v Las Vegas je už v plnom prúde a svoju premiéru tu majú aj inteligentné systémy z oblasti automotive. Automobilka Kia predstavila svoj koncept elektromobilu Kia Niro EV. Kia Niro už bola k dispozícii ako mestský hybrid, ale jej elektrická verzia bude vybavená množstvom futuristických funkcií.

Okrem tohto konceptu juhokórejská automobilka predstavila rad nových technológií, ktoré sú súčasťou jej novej stratégie „ACE“ (autonomous, connected, eco/electric). Jej cieľom je zlepšiť funkcie autonómnej jazdy, prepojenie a ekológiu s dôrazom na elektrifikáciu.

Pozrite siKia Optima – Tri tváre rovnakého auta

ZDROJ | Kia

Kia oznámila, že do roku 2025 bude mať v ponuke 16 elektrifikovaných modelov – elektromobilov (EV), plug-in hybridov (PHEV) a áut poháňaných elektrinou z palivových článkov (FCEL). Úplne nové vozidlá s palivovými článkami (zrejme na vodík) sa majú objaviť v roku 2020.

Osvedčený dizajn

Koncept elektromobilu je plne elektrické kompaktné SUV poháňané elektromotorom určeným pre budúce elektromobily Kia. Motor s výkonom 150 kW (201 HP) čerpá energiu z Li-pol batérie s kapacitou 64 kWh. Vďaka nej dosiahne dojazd 238 míľ (383 km). Na výber má byť aj menšia batéria s kapacitou 40 kWh.

https://www.youtube.com/watch?v=3M1mbdh7XAc

Kia uvádza, že karoséria auta má vylepšenú aerodynamiku. Samotná konštrukcia vychádza z aktuálneho modelu Niro, chýba však mriežka chladiča. Nahradil ju interaktívny panel, schopný zobrazovať grafiku, aj text, ohraničený štíhlymi svetlometmi. Zadnej časti dominujú zadné svetlá s efektom 3D.

ZDROJ | Kia

Interiér je vybavený minimalisticky, ale efektívne. Za dvojramenným volantom sa nachádza displej zobrazujúci informácie súvisiace s jazdou a v strede prístrojovej dosky je veľká dotyková obrazovka pre infotainment systém a “gear selector” – konzola na výber zariadení.

ZDROJ | Kia

Ďalším prvkom je ovládač jazdného režimu a nechýba zvukový Virtual Engine Sound System (VESS) z dielne Kia.

Digitálne vychytávky

To podstatné sa ale skrýva vo vnútri. Kia ukázala budúcnosť ovládania a riadiacich systémov. Aj keď väčšina interakcií so systémami vozidla prebieha prostredníctvom dotykovej obrazovky, odblokovať systém môžete aj pomocou autentifikácie prostredníctvom rozpoznania tváre a hlasu. Táto bezpečnostná funkcia bola vyvinutá na báze služby Amazon Web Services. Pokiaľ identifikácia zlyhá, systém mnoho funkcií zablokuje.

Pozrite siÚplne nová Kia Rio je tu. Poteší vás množstvom technológií.

Druhý palubný displej využíva okrem iného internú komunikáciu s 5G technológiou ako doplnok pre on-line infotaimentové služby. Ich súčasťou je systém riadenia zvuku Niro EV Concept, ktorý umožňuje cestujúcim vpredu a vzadu počúvať vlastnú odlišnú hudbu súčasne bez toho, aby rušili ostatných v aute.

https://www.youtube.com/watch?v=Y__pprqMcIo

Technológia s ôsmimi reproduktormi a potlačením hluku vyvinutá v Kii, vytvára v interiéri dve nezávislé zvukové zóny. Zaujímavosťou je integrácia aplikácie Google Assistant, pomocou ktorej môžu vodiči diaľkovo naštartovať, alebo vypnúť motor, zapnúť, či zastaviť nabíjanie batérie, zahúkať klaksónom, alebo zapnúť a vypnúť svetlá. Stačí auto osloviť sloganom „Hey Google“.

Bez umelej inteligencie to nepôjde

Keďže elektrické pohony sú všeobecne mimoriadne tiché, predstavujú pre chodcov nebezpečenstvo. Aj preto koncept Niro EV prichádza s novými technológiami na zvýšenie bezpečnosti chodcov a cyklistov. Aktívny systém varovania chodcov APWS (Active Pedestrian Warning System) je postavený na kombinácii predných kamier, technológii rozpoznávania objektov a predných reproduktoroch.

ZDROJ | Kia

Pozrite siHyundai a Kia zavedú do áut asistenta s umelou inteligenciou

Systém, ktorý dokáže chodcov a cyklistov v blízkosti vozidla varovať upozornením z reproduktorov, je doplnený o systém interaktívneho osvetlenia, umožňujúcim užívateľom a chodcom intuitívnu vizuálnu komunikáciu s vozidlom.

Nezanedbateľným komponentom stratégie „ACE“ je zavádzanie systémov autonómnej jazdy.
Autonómne vozidlá Smart City s technológiou autonómnej jazdy na úrovni 4 plánuje Kia testovať v priebehu roku 2021. Zároveň do roku 2030 má byť každý model auta značky Kia „pripojeným vozidlom“.

ZDROJ | Kia
ZDROJ | Kia

ZdrojPaul Tan’s Automotive News,Kia

Komentáre k článku