Kedy bude EKG v Apple Watch dostupné aj v Európe?

Po každom predstavení nových zariadení od Apple prichádza krútenie hlavou nad cenami a to vzápätí nahrádza otázka Kedy sa to začne predávať u nás? Po predstavení Apple Watch Series 4 pribudla nová otázka. Kedy si bude môcť slovenský používateľ odmeriať svoje EKG? Ako to teda je, bude táto funkcia vôbec dostupná v našom regióne?

Aby sme uviedli veci na správnu mieru, ešte ani Američania si nemôžu merať svoje EKG. To by malo byť možné až po aktualizácii watchOS 5, ktorá začne podporovať túto funkciu. Mala by byť prístupná v najbližších týždňoch. Čo ale používateľ zo zvyšku sveta? Dostane výraznú zľavu, pretože mu táto najväčšia novinka na nových hodinkách nepôjde? Alebo azda nie?

Samozrejme že nie. Apple razí ideu, že je to len naša chyba, ak nie sme Američania a nemôžeme napríklad využívať Siri (v našom jazyku), aj keď je táto technológia zahrnutá vo faktúre každého zariadenia. Takisto je to s Apple Pay a odteraz aj funkcia merania EKG, ktorá ale pre našinca možná nie je.

ZDROJ | Apple

V ktorých krajinách bude teda možné merať EKG na nových Apple Watch? Okrem USA bude zrejme ďalšou krajinou s povolenou funkciou EKG Kanada. Podľa dostupných informácií už Apple spolupracuje s kanadskou vládnou agentúrou Health Canada. Ona totiž udeľuje povolenie pre spustenie tejto funkcie. Dátum schválenia zatiaľ nie je samozrejme známy, ale očakáva sa, že Health Canada nebude robiť prieťahy, nakoľko úzko spolupracuje s FDA (Federálny úrad pre kontrolu potravín a liečiv).

Elektrokardiografia (EKG) je neinvazívna lekárska vyšetrovacia metóda, založená na snímaní elektrických potenciálov, ktoré generuje pri svojej činnosti srdcový sval.

Ako je to s podporou EKG pre Európu? Tu máme k dispozícii tiež len neoficiálne údaje. Nemecký zdroj uviedol, že mu kompetentní zástupcovia firmy v rozhovore potvrdili, že výrobca aktívne pracuje na spustení tejto služby aj v Európe. V tomto prípade má Európska únia výhodu, pretože môže povoliť používanie tohoto softvéru a Apple tak nemusí komplikovane a zdĺhavo získavať súhlas od každej krajiny. Či to však potrvá týždne, alebo mesiace nie je vôbec jasné.

Pozrite siAký je rozdiel medzi Apple Watch 4, Watch 3 a Watch 2? Aj tie sme porovnali!

Portál 9to5Mac zisťoval, koľko by mohlo trvať spustenie tejto funkcie vo Veľkej Británii. Keďže tú čaká na budúci rok brexit, zjavne si už budú musieť vybojovať toto právo (na používanie EKG) samostatne. V Anglicku to schvaľuje MHRA (regulačná agentúra pre lieky a zdravotnú starostlivosť). Poverený orgán pod dohľadom MHRA preskúma dokumentáciu Apple, aby sa ubezpečil, že systém zabezpečenia kvality skutočne zaručuje účinnosť a spoľahlivosť funkcie. MHRA má potom 60 dní na schválenie štúdie. V skutočnosti to môže trvať mesiace až roky.

ZDROJ | Apple

Presné termíny teda ani zďaleka nepoznáme, je však celkom zrejmé, že bude v prvom rade záležať na úsilí, ktoré vyvinie Apple. Ak sa jeho šéfovia rozhodnú, že to nie je pre nich dôležité, tak si EKG v Európe jednoducho nespustíme. Možno by preto vôbec nebolo od veci, keby zákazníci jednoducho počkali s kúpou hodiniek, kým na nich nebudú fungovať všetky funkcie.

Napriek týmto informáciám ostávame v redakcii optimistickí a predpokladáme, že do Vianoc by si mohli aj slovenskí používatelia skontrolovať svoje EKG.

ZDROJ | Apple

Pripomeňme ešte, ako funguje funkcia merania EKG v Apple Watch 4. Po spustení samotnej aplikácie musí používateľ držať digitálnu korunku asi 30 sekúnd. Tým sa uzatvorí elektrický obvod medzi zápästím a prstom na druhej ruke. Čip S4 takto získa potrebné údaje na výpočet a analýzu srdcového rytmu. Program tiež generuje priebeh EKG, ktorý sa automaticky ukladá do aplikácie Zdravie v iPhone, odkiaľ sa môže exportovať a poslať e-mailom ako príloha v PDF.

Čo poviete na túto novú funkciu vy? Myslíte si, že sa bude využívať, alebo je to len šikovný marketingový ťah od Apple?

ZdrojMacRumors,Macerkopf,9to5Mac

Komentáre k článku