Kde a ako sledovať ZOH 2018 v Pjongčangu?

Zimné olympijské hry v Pjongčangu sa už oficiálne začali dnes o 12:00 nášho času vydareným otváracím ceremoniálom. Ak ste fanúšik technológií a športu, určite by ste radi sledovali obľúbené športové zápolenia v čo najlepšom rozlíšení a samozrejme kdekoľvek. Máme pre vás istý tip. Žiaľ, nie je zadarmo.

https://www.youtube.com/watch?v=vxE8v72B6xU

Slovenská RTVS už žiaľ vysielacie práva na 4K Ultra HD rozlíšenie po Riu 2016 nemá, no vďaka internetu by ste si mali v aktuálne najvyššom rozlíšení olympiádu vychutnať aj mimo slovenských či českých televíznych staníc.

Ak sa bavíme o najvyššom rozlíšení, hovoríme o 4K Ultra HD, teda 3 840 x 2 160 px. V Japonsku si ale domáci môžu užívať olympiádu aj v 8K Ultra HD rozlíšení, a teda 7 680 x 4 320 px. To je ale možné sledovať iba vo vybraných kinách a inak prispôsobených verejných miestach. Ak ste náhodou v Japonsku, určite si sledovanie v tomto rozlíšení nenechajte ujsť.

ZDROJ | Sony

Žiaľ, nemáme pre vás dobré správy. V 4K Ultra HD rozlíšení budú vysielať iba stanice NBC (USA) a BBC (UK), aj to nie všetky disciplíny. Na sledovanie je možné využiť aj on-line stream daných staníc, no má to ďalší háčik: buď musíte byť fyzicky v USA alebo UK, alebo využiť VPN. Ani to ale nezaručí, že si olympiádu vychutnáte v 4K UHD.

V Európe vlastní vysielacie práva Eurosport patriaci pod Discovery Communications. Vďaka tomu je možné sledovať olympiádu aj on-line, no nebude to zadarmo. Na prvých 5 dní si môžete službu vyskúšať zadarmo, potom vás vyjde na 6,99 € mesačne, alebo podstatne výhodnejšie za 29,99 € ročne.

ZDROJ | Eurosport

Eurosport Player je aj v češtine, takže sa v ňom zorientuje aj našinec bez znalosti svetového jazyka. Pozor však na zlý preklad, resp. informácie už pri registrácii. Heslo musí obsahovať nielen jedno veľké písmeno, ale aj číslo. Taktiež meno na kreditke pri registrácii musí byť bez diakritiky.

ZDROJ | Eurosport

Po aktivácii konta je obsluha veľmi jednoduchá. Stačí kliknúť v pravom hornom rohu na tlačidlo OLYMPICS a vyroluje sa vám zoznam všetkých podujatí.

ZDROJ | Eurosport
ZDROJ | Eurosport

Výhodou je možnosť sledovania akéhokoľvek podujatia aj spätne. Druhým plusom je česká mutácia, takže každý prenos si môžete vychutnať aj s českým komentovaním. Ak vám nesedí, zvoliť si môžete akýkoľvek iný jazyk z ponuky.

ZDROJ | Eurosport

Medzi plusy je určite možné zaradiť aj to, že Eurosport Player je možné mať aj v Android alebo iOS telefóne, tablete či TV. Mali by ste ho ale nájsť aj v obchodoch Tizen pre Samsung TV či webOS v LG TV. A máte ale u svojho operátora športový balíček, určite je v ňom aj Eurosport. Žiaľ, do mobilu, tabletu či notebooku/počítača si ho neprenesiete.

ZDROJ | Eurosport

Veľkou nevýhodou je ale nemožnosť voľby rozlíšenia videa. Hoci na videu je vidieť, že bolo vysielané na Eurosport 1 HD, video vôbec nevyzerá ako vo vysokom rozlíšení.

Určite neprehliadnite web Slovenského olympijského výboru, ktorý zverejňuje aktuálne informácie o dianí v Pjongčangu. Na webe nájdete aj PDF s programom ZOH 2018. Prípadne máte k dispozícii aj oficiálnu stránku PeyongChang 2018.

Viete o nejakom ďalšom spôsobe, ako sledovať všetky športové podujatia z Pjongčangu? Dajte nám o nich vedieť v diskusii.

Komentáre k článku