Každý mesiac zmizne najmenej 23 000 mobilných zariadení

ZDROJ | Kaspersky Lab

Prázdninová sezóna je v plnom prúde a milióny ľudí vyrážajú na cestu (aj) do zahraničia. Mnohí z nás si jedinečné dovolenkové chvíle zachytávajú fotoaparátom v mobilnom telefóne.

Podľa spotrebiteľského prieskumu (PDF) spoločnosti Kaspersky Lab každý piaty dovolenkár (18%) tvrdí, že fotografie a videá z ich ciest sú to najdôležitejšie, čo vo svojich mobilných zariadeniach majú uložené. V podobnom prieskume spoločnosti sa zas až 28% respondentov vyjadrilo, že keby svoje zariadenia stratili alebo im ich ukradli, prišli by navždy o vzácne fotografie z dovolenky.

ZDROJ | Kaspersky Lab

Podľa štatistík spoločnosti Kaspersky Lab¹ je funkcia Anti-Theft, ktorá je súčasťou jej produktu Kaspersky Internet Security pre Android, spustená približne 1,5-krát za minútu a v priemere 23 000 Android zariadení je mesačne nahlásených ako stratených alebo ukradnutých.

Pozrite siHackeri majú nový spôsob zneužívania údajov, cez darčekové poukazy

Vzhľadom na skutočnosť, že fotografie z dovolenky tvoria podľa používateľov najcennejší obsah ich mobilného telefónu, Kaspersky Lab odporúča ľuďom, aby dbali na ochranu svojich zariadení a dát uložených v nich počas celej letnej sezóny. V opačnom prípade sa ich mobily a fotografie v nich uložené môžu zaradiť medzi tie stratené či ukradnuté.

Ďalšia štúdia² od spoločnosti Kaspersky Lab ukázala, že celkovo až 4% ľudí na celom svete už má nepríjemnú skúsenosť so stratou alebo krádežou ich mobilného telefónu. Viac ako polovicu (57%) tvorili zariadenia Android, nasledujú prenosné počítače (29%) a iPhony (21%). Znepokojujúcim faktom je, že priemerná hodnota strateného alebo ukradnutého zariadenia je 485 dolárov.

ZDROJ | Kaspersky Lab

Prostredníctvom jednoduchých a účinných nástrojov na ochranu pred krádežou majú spotrebitelia v prípade straty zariadenia možnosť zapnúť budík alebo zablokovať či lokalizovať ich zariadenie na diaľku. V prípade krádeže môžu dokonca zlodeja mobilom tajne odfotiť. Napriek rizikám a dostupnosti bezpečnostných riešení, výskum spoločnosti Kaspersky Lab (PDF) ukázal, že len 22% používateľov v súčasnosti využíva výhody ochrany proti krádeži, ktoré pomáhajú chrániť ich zariadenia.

Pozrite siFalošné Facebook stránky tvorili 60 % phishingu v prvom štvrťroku 2018

Dmitrij Aleshin, viceprezident pre produktový marketing spoločnosti Kaspersky Lab, povedal: „Tieto čísla iba naznačujú mieru, v akej sa zariadenia strácajú – číslo 23 000 reprezentuje len zariadenia so systémom Android so zapnutou funkciou Kaspersky Lab Anti-Theft.

Najmä počas dovolenkového obdobia je dôležité dbať na ochranu svojich mobilných telefónov. Keďže riešenie je naozaj jednoduché a ľahko dostupné, našou radou pre všetkých používateľov mobilov je zvážiť ich ochranu a užiť si dovolenku bez obáv o bezpečnosť.

Pozrite siMilióny aplikácií vystavujú riziku osobné údaje používateľov

ZDROJ | Kaspersky Lab

V prípade straty alebo odcudzenia mobilu funkcia Kaspersky Lab Anti-Theft v aplikácii Kaspersky Internet Security pre Android zabraňuje prístupu k údajom v zariadení. Používateľovi umožní mobil vzdialene zamknúť a nájsť, v prípade straty zapnúť budík, aj keď je zvuk prepnutý do tichého režimu a ďalšie.

1 Údaje na základe počtu príkazov Anti-Theft odoslaných používateľmi aplikácie Kaspersky Internet Security pre Android od 13. júna do 12. júla 2018.

2 Štúdia bola uskutočnená online spoločnosťou Kaspersky Lab a B2B International v januári 2018. Zúčastnilo sa jej 17 418 používateľov z 31 krajín. Aby boli údaje globálne reprezentatívne a konzistentné, uvádza sa vážený priemer. Globálne údaje nezahŕňajú zistenia z Číny.

ZdrojKaspersky Lab

Komentáre k článku