Karavány kamiónov mieria na cesty. Čo prinesú?

ZDROJ | Daimler

Autonómna jazda v kamiónovej doprave bude mať trochu inú podobu, ako to, čo nám prezentuje Google, Volvo a ďalší v osobných autonómnych vozidlách. Odpočinok za jazdy určite príde vhod aj vodičovi kamióna, ale hlavné prínosy autopilota tu budú iné. V podstatnej miere ekonomické, hoci zvýšenie bezpečnosti bude takisto nezanedbateľné.

Pozrite siFreightliner má prvý komerčný autonómny kamión

Ukážkou, ako by to malo fungovať, je experiment s názvom European Truck Platooning Challenge. Zúčastnili sa ho kamióny od šiestich automobiliek. Ich malé konvoje v autonómnom režime jazdy dorazili 7. apríla do holandského prístavu Maasvlakte. Absolvovali pritom trasu naprieč európskym kontinentom.

https://www.youtube.com/watch?v=I-xMdybBzUY

Nejde o úplne autonómny systém, ale má k nemu veľmi blízko. Konvoje v podstate kopírujú princíp vlaku, hoci jednotlivé „vozne“ nie sú s „lokomotívou“ mechanicky prepojené.

Vodič vo vedúcom vozidle každého konvoja nastaví rýchlosť a trasu, zatiaľ čo ostatné vozidlá ho automaticky nasledujú. Prostredníctvom Wi-Fi pripojenia prebieha synchronizácia ich brzdenia a akcelerácie.

Autonomne-kamiony-Volvo
ZDROJ | Volvo

Jazda v konvojoch (angl. platooning) je cestou, ktorá by mohla prispieť k zníženiu dopravných zápch, nehôd , a zároveň znížiť spotrebu paliva. Správa holandskej výskumnej spoločnosti TNO hovorí, že každý kamión v konvoji, bez ohľadu na to či bol v čele, spotreboval na ceste v priemere o 10 percent menej paliva.

To znamená okrem ekonomických efektov aj environmentálny prínos. Správa tiež uvádza, že 90 percent dopravných nehôd je spôsobených ľudskou chybou, takže jazda v polo-autonómnych konvojoch by mohla prispieť k zníženiu nehodovosti.

Pozrite siMerecedes má kamión, v ktorom si vodič môže pokojne počas jazdy zdriemnuť

V rámci experimentu European Truck Platooning Challenge prešli kamióny viacerých automobiliek, vrátane značiek Daimler, Volvo a Scania do cieľa z rôznych miest. Najdlhšiu vzdialenosť – viac ako 2000 kilometrov cez Švédsko, Dánsko a Nemecko absolvoval konvoj Scania, aby nakoniec dorazil do cieľa v Holandsku.

Autonomne-kamiony-Scania
ZDROJ | Scania

Kamióny jazdili v konvoji len na diaľniciach, v normálnych podmienkach, ale z bezpečnostných dôvodoch boli v každom vozidle, aj v kamiónoch idúcich v závese, vodiči pripravení v prípade potreby auto manuálne ovládať.

Celý experiment bol demonštráciou možností technológie a ukázal, že je životaschopná a zrelá na nasadenie v reálnych podmienkach. Aby sa tak naozaj stalo, bude potrebné dopracovať súvisiacu legislatívu na úrovni EÚ. A to bude možno tvrdší oriešok, než technické výzvy.

ZdrojTNO

Komentáre k článku