Kano PC – poskladajte si s deťmi vlastný počítač s Windows 10

Spoločnosť Kano sa presúva od jednoduchých počítačov postavených na Raspberry Pi k plnohodnotnému Kano PC s operačným systémom Windows 10.

Spoločnosť Kano si získala svoje meno už v roku 2013, kedy na crowdfundingovom portáli Kickstarter spustila kampaň s cieľom financovať výrobu skladacieho počítača pre deti, ktoré sa na ňom mohli učiť programovať.

Tento počítač mal ale jednu veľkú nevýhodu a to tú, že bol postavený na miniatúrnom počítači Raspberry Pi s vlastným operačným systomom Kano OS, ktorý vychádzal z linuxového operačného systému Raspbian OS.

ZDROJ | Kano

Ako operačný systém pre výučbu programovania slúžil dobre, poskytoval používateľské prostredie prispôsobené pre deti a pre spoločnosť Kano predstavoval jednoducho tvarovateľný softvér, ktorý mohol byť prispôsobený pre potreby konkrétneho hardvéru. Na všetko ostatné však museli deti a učitelia využívať samostatné počítače s operačnými systémami Windows alebo Chrome OS.

Pozrite siČo je to Chromebook a na čo je vlastne dobrý?

Kano PC preto využíva plnohodnotný štvor-jadrový procesor Intel Atom x5-Z8350 s 4 GB RAM a 64 GB interným úložiskom, na ktorom beží takmer plnohodnotný operačný systém Windows 10 v režime S, ktorý povoľuje spúšťanie iba tých aplikácií a hier, ktoré pochádzajú z oficiálneho obchodu Windows Store. Tento režim sa však dá jednoducho deaktivovať.

ZDROJ | Kano

Na tele Kano PC sa nachádza slot pre microSD kartu, HDMI port, porty USB 2.0 a USB 3.0 a taktiež 3,5-milimetrový jack. Po zložení nemá Kano PC príliš ďaleko od hybridu Microsoft Surface Go. Ak sa niektorý komponent pokazí alebo zastará, vďaka rozložiteľnej konštrukcii ho bude možné jednoducho vymeniť.

ZDROJ | Kano

Kano sa pri tvorbe počítača spojilo s Microsoftom, ktorý okrem operačného systému do Kano PC dodá aj balík kancelárskych programov Office, Microsoft Teams a Minecraft: Education Edition. Kano túto výbavu doplní o vlastnú aplikáciu How Computers Work, ktorá oboznámi deti s fungovaním počítača.

ZDROJ | Kano

Kano PC bude v predaji cez stránku Kano.me a Microsoft Store od 21. októbra za 299,99 dolárov. Predobjednávky sú otvorené už dnes.

ZdrojKano

Komentáre k článku