Kalifornia pristúpi k extrémnemu kroku, dieselové kamióny nahradia elektrické

ZDROJ | Matthew T Rader

Rada pre vzdušné zdroje štátu Kalifornia (CARB) prijala bezprecedentné opatrenie, ktorým chce v najbližších desaťročiach výrazne zvýšiť kvalitu ovzdušia. Od roku 2024 bude nútiť výrobcov ťahačov a dodávok k prechodu z dieselového pohonu na elektrický pohon s nulovými emisiami.

Kalifornia sa tak ako ostatné štáty sveta aktuálne pasuje s environmentálnou otázkou a potrebou zvýšenia kvality ovzdušia. Zelené kroky tohto štátu začnú pri dodávkach a ťahačoch, ktoré majú na svedomí 70 % produkcie smogového znečistenia a 80 % karcinogénnej sadze v ovzduší tohto štátu.

Najneskôr v roku 2024 preto bude musieť každý výrobca ťahačov a dodávok v Kalifornii spustiť proces prechodu z výroby dieselových modelov na plne elektrické modely. Do roku 2045 chce CARB predávať v Kalifornii už iba elektrické ťahače s nulovými emisiami. Rada odporúča výrobcom, aby s prechodom začali už dnes.

ZDROJ | Tesla

Kalifornia je inovatívny moloch, ktorý prechádza na elektrinu. Ukazujeme svetu, že dokážeme prepravovať tovar, rozvíjať našu ekonomiku a konečne zahodiť špinavú naftu,“ uviedol Jared Blumenfeld, kalifornský tajomník pre ochranu životného prostredia.

Pozrite siLordstown predstavil pojazdný prototyp elektrického pick-upu Endurance

Do roku 2035 majú jazdiť v štáte Kalifornia bez emisií aj flotily jazdiace na krátke vzdialenosti v lodných prístavoch a železničných prekladiskách. Nové environmentálne pravidlo napokon v roku 2040 zasiahne aj donáškové vozidlá a dodávky „poslednej míle“ jazdiace primárne v mestách.

ZDROJ | Opel

Tieto kroky majú štátu Kalifornia pomôcť dosiahnuť svoj cieľ znížiť produkciu skleníkových plynov o 40 % do roku 2030 a následne o 80 % do roku 2050. Najviac túto zmenu potrebujú mestá Los Angeles a údolie San Jaoquin, kde je znečistenie ovzdušia z celého štátu najvyššie.

Pozrite siOpel a Vauxhall predstavili elektrické dodávky Zafira-e Life a Vivaro-e Life

CARB okrem toho zvažuje doplnenie pravidiel pre výrobcov o ďalšie celoštátne nariadenia. Do praxe by mohol byť zavedený nový prísny limit pre produkciu oxidu dusíka, ktorý by donútil prepravcov ku kúpe nákladných vozidiel s efektívnejším spaľovaním, ako aj nutnosť výmeny veľkých flotíl dieselových kamiónov za ich elektrické alternatívy postupne v postupných fázach z roka na rok.

Kalifornia ako tretí najväčší štát USA tak kráča priamo proti politike prezidenta Donalda Trumpa, ktorý počas svojho volebného obdobia podporil obnovenie ťažby v uhoľných baniach, odstúpenie Spojených štátov od Parížskej dohody, zamedzenie výstavby veterných elektrární a zrušenie programu NASA pre celonárodné monitorovanie uhlíkových stôp v ovzduší.

ZdrojCARB

Komentáre k článku