K ISS mieri loď Cygnus, vracať sa má s požiarom na palube

ZDROJ | NASA

Spoločnosť Orbital ATK je jedným z dvoch súkromníkov, ktorí pre NASA lietajú s nákladnými loďami k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Tým druhým je SpaceX, ktorého nákladná loď Dragon by mala po niekoľkomesačnej prestávke letieť k ISS v apríli.

Aktuálne je však na ceste k ISS kozmická loď Cygnus, ktorá pomocou nosnej rakety Atlas V odštartovala z kozmodrómu na Myse Canaveral na Floride 22. marca o 23:05 (EDT).

Pozrite siRutinné vesmírne lety menia sci-fi na realitu

Loď úspešne rozvinula solárne panely a s vesmírnou stanicou sa spojí v sobotu 26. marca 2016. Odštartuje tak trojmesačnú spoločnú misiu.

Cygnus na štarte
ZDROJ | NASA

Cygnus vezie pre šesťčlennú posádku ISS asi 3,4 tony nákladu, vrátane potravín, 3D tlačiarne a robotického ramena Gecko Gripper. Medzi ďalšími je experiment Stata-1 na štúdium efektov mikrogravitácie na pôdu, experiment na monitorovanie pôsobenia dopadu mikrometeoritov a dve sady nano satelitov.

Pozrite siČo nové vo vesmíre? Vesmír poodhalil oponu

Unikátny je však experiment Saffire-I (skratka zo Spacecraft Fire Experiment-I), ktorý NASA uskutoční počas návratu lode Cygnus na Zem. Na spiatočnú cestu naložia kozmonauti na palubu nákladnej lode odpadky, ktoré spolu s loďou zhoria počas jej zostupu v atmosfére. Ešte predtým však vedci spustia na palube lode v rámci experimentu Saffire-I riadený požiar. Špeciálna zápalná zmes má horieť 15 až 20 minút, počas ktorých budú študovať správanie sa ohňa v procese mikrogravitácie.

Cygnus CRS-6 grafika
ZDROJ | Orbital ATK

Horúce plyny sa v stave beztiaže totiž šíria inak, ako na Zemi, kde stúpajú hore. Na kozmickej lodi, alebo vesmírnej stanici sa môžu šíriť všetkými smermi. Experiment bude diaľkovo monitorovaný pomocou kamier a tepelných senzorov. Vedci tiež budú merať koncentáciu kyslíka a oxidu uhličitého.

Požiar nemôže ohroziť stanicu ISS, pretože experiment má byť spustený až 4 hodiny po oddelení lode Cygnus od ISS, kedy budú oba objekty bezpečne vzdialené.

Pozrite siBoeing má kontrakt na prvý pilotovaný let k ISS

CRS-6 Cygnus pomenovali  „S.S. Rick Husband“ na počesť plukovníka amerického letectva Ricka Husbanda, ktorý bol posledným veliteľom raketoplánu Columbia. Ten pri návrate 1. februára 2003 havaroval, pričom zahynuli všetci členovia posádky.

ZdrojGizmag

Komentáre k článku