Johannes Vermeer je teraz k dispozícii vo virtuálnej galérii

ZDROJ | Google

Dielo známeho barokového, holandského maliara Johannesa Vermeera sa stáva dostupnejším pre milovníkov umenia. A to bez toho, aby ste museli navštíviť niektoré z múzeí, kde sa dá jeho tvorba obdivovať naživo.

ZDROJ | Google

Ako ináč, aj na toto nám poslúži aplikácia. Firma Google sprístupnila dielo Johannesa Vermeera v známej aplikácii Arts and Culture, kde môžu používatelia využiť rozšírenú realitu a pozrieť si virtuálnu galériu s jeho dielami.

Pozrite siGoogle Arts & Culture vás zavedie do múzeí i k historickým pamiatkam

ZDROJ | Google

Nová galéria sa nachádza v sekcii Meet Vermeer, kde sa nachádza viacúrovňová výstava, označovaná ako prvá medzinárodná online retrospektíva Vermeera. Projekt zobrazuje 36 obrazov z 18-tich múzeí zo siedmich krajín (Holandska, USA, Veľkej Británie, Írska, Francúzska, Nemecka a Rakúska).

ZDROJ | Google
https://youtu.be/NbEEl6FG2yg

Obraz Dievča s perlovou náušnicou sa v roku 2004 predal za 30 miliónov dolárov.

ZDROJ | Google

Používateľ tak môže vychutnávať majstrovské diela v pokoji a bez rozptyľovania, ako zvyčajne býva v múzeách. Diabol je ukrytý v detailoch, geniálna ruka umelca tiež. Dievča s perlovou náušnicou, najznámejšie Vermeerove dielo, ako aj ostatné diela si dokážete pozrieť z tesnej blízkosti a obdivovať jeho dokonalú prácu.

ZDROJ | Google

Spoločnosť Google nám tak zas (v podstate zadarmo) rozšírila ponuku kultúrneho svetového dedičstva doslova z obývačky. Pre mnohých umenie nič neznamená, ale napriek tomu je to jedna z mála vecí, ktorou sa odlišujeme od zvierat – ale aj napríklad smartfón používa tiež iba človek.

ZdrojMauritshuis

Komentáre k článku