Jigabyte – gigatablet v konferenčnom stolíku?

Hoci predobraz tabletov ukázal Stanley Kubrick vo svojom filme 2001: Vesmírna Odysea z roku 1968 vo forme dotykových displejov zabudovaných do pultu v kozmickej lodi, tie dnešné sa od pôvodnej predstavy podstatne líšia. Všetci poznáme mobilné zariadenia, ktoré môžeme nosiť v taške, alebo v kabelke.

Pozrite siRenault R-Link 2 – tablet, ktorý máte stále v aute

Samozrejme, existujú aj pevne zabudované tablety, ale väčšinou ide skôr o jednoúčelové zariadenia a dotykové klávesnice na ovládanie technických systémov.

Stolný počítač. Doslova

Bežné tablety so 7“, alebo 10“ displejom sú určené hlavne na personálne použitie a zdieľanie obsahu s ďalšími osobami nie je príliš praktické, ani pohodlné. Preto sa našli výrobcovia, ktorí sa inšpirovali práve Kubrickovým sci-fi filmom a zabudovali tablet do dosky stola.

ZDROJ | Ideum

Takéto interaktívne tablety s dotykovým displejom, schopné pracovať s OS Windows, aj Android, ponúka napríklad americká spoločnosť Ideum. Jej modely Duet a Pico majú UHD rozlíšenie, procesory Intel Core 8. generácie, špecializovanú grafiku a disponujú dostatočnou pracovnou, aj úložnou pamäťou. Takéto stolové tablety však nie sú lacný špás.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=aJby3J5QBXU

Aj preto na trh stolných tabletov teraz vstupuje britský startup Jigabyte, ktorý má za cieľ výrazne znížiť vstupné náklady.

Pozrite siVybrali sme pre vás 6 TOP tabletov a hybridov, ktorými potešíte na Vianoce

Nejde možno o špičkovú technológiu, ale takýto konferenčný stolík s vrchnou doskou v podobe tabletu vyjde podstatne lacnejšie. Konferenčný stolík Jigabyte sa aktuálne predáva za 1 995 libier (asi 2 220 €). Video uvedené nižšie názorne ukazuje, čo by sa s takýmto kúskom nábytku dalo robiť.

Duálny režim práce je fajn, ale ten OS!

Britský „nábytkový tablet“ nepripomína high-tech dizajn produktov Ideum. V hornej časti čierneho dreveného rámu je zabudovaný 32 palcový kapacitný dotykový displej „len“ s FullHD (1080p) rozlíšením. Dokáže fungovať ako dekoratívny šetrič obrazovky, kým nie je dotykom prebudený do režimu tablet.

https://www.youtube.com/watch?v=DlEbsc5kcJg

Výhodou je, že umožňuje otvárať súčasne dve pracovné okná, ktoré je možné otáčať o 360 stupňov. Informácie, videá a pod. tak môžu byť zdieľané s ľuďmi sediacimi okolo stola.

Režim tabletu je internou aplikáciou, ktorá beží pod operačným systémom Windows 7! Zariadenie sa však dá prepnúť do režimu čistého operačného systému Windows 7, takže môžete konferenčný stolík používať ako bežný počítač pomocou virtuálnej klávesnice na displeji, alebo fyzickej klávesnice a myši.

Pozrite siGoogle Home Hub – inteligentný tablet pre vašu smart domácnosť

Výber zastaraného operačného systému firma zdôvodňuje potrebou čo najlepšej kompatibility s ovládačmi. V budúcnosti „po dostatočnom testovaní“ pripúšťa aj migráciu na Windows 10.

ZDROJ | Jigabyte

Stolík s rozmermi 900 x 550 x 400 mm a hmotnosťou 40 kg má vrchnú stenu pokrytú tvrdeným sklom, takže prasknutého displeja by sme sa nemuseli obávať ani pri neviazanom „kávičkovaní“.

Revolúcia sa nekoná

S technickou úrovňou to však taká veľká sláva nie je. Výrobca na svojich stránkach, ktoré s moderným dizajnom webu nemajú nič spoločné, žiadne údaje o konektivite neudáva. Z videa síce vidieť, že tablet poskytuje on-line zábavu, ale nie je jasné, či a aké Wi-Fi, alebo Ethernet zariadenie používa. Výrobca uvádza disponibilné USB pripojenie, zrejme je k dispozícii štvorica USB portov (neznámej verzie).

ZDROJ | Jigabyte

Tablet poháňajú procesory Intel – základný model má Core i3, najvyšší Core i7. Clive Wrightson z Jigabyte uvádza, že pre plynulú prácu v režime tablet to v pohode stačí.

K dispozícii je pamäť RAM s kapacitou 4 GB a 250 GB úložného priestoru na pevnom disku. Ako voliteľné príslušenstvo je možné doplniť disk SSD nešpecifikovanej kapacity. Zvuk zo vstavaných reproduktorov sa dá nahradiť externým zdrojom pripojiteľným cez analógový audio jack.

Zhrnuté a podčiarknuté, za cenu tohto „ľudového“ stolového tabletu si kľudne môžete kúpiť elegantný konferenčný stolík a minimálne desiatku slušných tabletov, s ktorými môžete urobiť multitasking, o akom sa vám nesnívalo. Na „zabijaka trhu“ to rozhodne nevyzerá.

ZdrojJigabyte

Komentáre k článku