Jetpack Aviation spúšťa predobjednávky na lietajúcu motorku The Speeder

Lietajúce motorky už zrejme čoskoro nebudú iba Hollywoodskym výplodom. Spoločnosť Jetpack Aviation spustila predobjednávky na lietajúcu motorku The Speeder, ktorá akoby vypadla z filmovej série Star Wars.

https://youtu.be/URgznwTph6M

Celé desaťročia snívame o lietajúcich autách, no na svoje si zjavne prídu aj milovníci motoriek, teda ak sa The Speeder vôbec dá nazvať motorkou. V jednoduchosti povedané, ide o jednomiestne lietajúce vozidlo poháňané štyrmi tryskovými turbínami s automatickou stabilizáciou, vďaka ktorým môže The Speeder letieť neuveriteľnou rýchlosťou 240 km/h.

Samotný The Speeder bez paliva váži zhruba 100 kilogramov a vo vzduchu unesie maximálne 113 kilogramov. Od váhy pilota, ale aj od letovej výšky, záleží maximálna letová doba, ktorá sa pohybuje na úrovni 10-22 minút.

Pozrite si10 najzaujímavejších elektromobilov tohtoročného ženevského autosalónu

Do motorky je možné natankovať kerozín, JetA alebo aj diesel a maximálne je s ňou možné letieť do výšky 4,57 kilometra. V takom prípade je však už potrebné použiť kyslíkovú masku. Aby sa pilot vo vzduchu nestratil ani v noci alebo v daždi, k dispozícii má 12-palcový dotykový displej, na ktorom môže sledovať letovú navigáciu, ale aj informácie o výške, rýchlosti, stave paliva, výkone motorov a podobne.

ZDROJ | Jetpack Aviation

Ak by ste mali o The Speeder záujem, najprv je potrebné zložiť zálohu vo výške 10-tisíc dolárov a neskôr zaplatiť zvyšnú celkovú sumu vo výške 380-tisíc dolárov. Jetpack Aviation samozrejme nepredpokladá, že pôjde o masový predaj. Pre komerčný predaj bude vyrobených len 20 kusov a všetky ďalšie kusy budú vyrábané výlučne na základe armádnych a vládnych objednávok.

The Speeder s vyššie spomínanými špecifikáciami si bude vyžadovať pilotnú licenciu a osvedčenie o zdravotnej spôsobilosti 3. triedy. V predaji však bude aj ultraľahká verzia, ktorú bude môcť pilotovať každý, no poletí iba rýchlosťou 96 km/h. Všetky predobjednávky by mali byť dodané v roku 2021.

ZdrojJetpack Aviation

Komentáre k článku