Jednotné nabíjačky mobilov príkazom? EÚ to zvažuje

ZDROJ | Дигитален център

Počiny európskych regulátorov neprinášajú pre občanov v krajinách EÚ vždy len pozitíva, napriek tomu, že vychádzajú (verme) z úprimnej snahy o zlepšenie ekonomiky, alebo životného prostredia. Aj v tomto prípade platí, že cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami.

Otázniky regulácie

Medzi tie kontroverzné patrí napríklad zákaz klasických žiaroviek, alebo limitovanie príkonu vysávačov. Ak by mali euro úradníci úprimnú snahu o šetrenie energie, mali by potom zakázať aj vozenie detí do škôlky v SUV autách, ktoré sa často nemusia veľkosťou a spotrebou hanbiť ani pri menších nákladiakoch. A tak ďalej.

ZDROJ | Walmart

Naopak, pozitívne treba hodnotiť napríklad reguláciu a postupné zrušenie roamingových poplatkov mobilných operátorov, ale aj snahu o unifikáciu nabíjačiek pre mobily. Jej spoluiniciátorom bol  ešte v roku 2009 aj Günter Verheugen, vtedajší eurokomisár pre podnikanie.

Pozrite siOd roku 2011 budú už len microUSB nabíjačky!

Zámer presadiť microUSB konektor ako jednotný štandard pre nabíjačky mobilov (aspoň smartfónov) podporila vtedy skupina výrobcov, ktorá mala viac ako 90-percentný podiel na európskom trhu mobilných telefónov. Firmy Apple, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Texas Instruments, NEC, Qualcomm a Research In Motion (RIM) podpísali Memorandum o porozumení a postupne začali dodávať hardvér s jednotným nabíjacím konektorom.

ZDROJ | Huawei

Uľahčilo to život spotrebiteľom, pôvodný zámer regulácie sa však nenaplnil. Ten počítal s tým, že výrobcovia budú dodávať mobily bez nabíjačiek, čo pomôže znížiť množstvo elektroodpadu. Pri výmene telefónu by ste si totiž vystačili aj s vašou starou, stále funkčnou nabíjačkou.

Nepodarilo sa ani dosiahnuť cieľ, aby spoločné nabíjačky, alebo napájacie zdroje používali „v priebehu niekoľkých rokov“ všetky elektronické prístroje, vrátane notebookov, kamier, fotoaparátov a podobne.

Pozrite siLED – Čo všetko by ste mali vedieť o svetle budúcnosti

Súčasný stav s využívaním nabíjačiek s konektorom microUSB je výsledkom dohody výrobcov, ktorí ju plnia na dobrovoľnej báze, a nie výsledkom regulácie. Aj keď tlak zo strany vysokých predstaviteľov EÚ vznik uvedeného memoranda určite sprevádzal.

„Čierneho Petra“ držia výrobcovia

Aktuálne európski regulátori plánujú preskúmať, či existuje potreba konať v snahe o spoločnú nabíjačku mobilných telefónov, pretože výrobcovia telefónov nedosiahli cieľ, o aký sa EK pred takmer desaťročím usilovala, uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager.

Výsledkom súčasného stavu je viac ako 51 000 ton elektronického odpadu ročne, pochádzajúceho zo starých nabíjačiek a nepríjemnosti pre spotrebiteľov spôsobené nekompatibilitou niektorých nabíjačiek.

https://www.youtube.com/watch?v=ZGkTtmpDi8I

Európska komisia nie je spokojná so súčasným stavom. „Vzhľadom na neuspokojivý pokrok v súvislosti s týmto dobrovoľným prístupom EK čoskoro začne štúdiu hodnotenia vplyvu s cieľom zhodnotiť náklady a prínosy rôznych ďalších možností,“ uviedla M. Vestager v odpovedi na otázku európskeho zákonodarcu z 1. augusta.

Pozrite si5 robotických vysávačov v najväčšom súboji na Slovensku

Či sa nakoniec dočkáme striktnej regulácie, nie je dnes jasné. Isté však je, že súčasné množstvo elektroodpadu spôsobuje plytvanie zo strany výrobcov, ktorí nie sú ochotní dodávať nabíjačky oddelene od mobilných telefónov, pretože takto môžu viac zarobiť. Bez viny nie sú, samozrejme, ani spotrebitelia. Ak majú tri rovnaké nabíjačky rôzneho veku, jednu z nich pokojne vyhodia, hoci stále funguje.

ZDROJ | Samsung

Samostatnou kapitolou je potom bezdrôtové nabíjanie. Ani tu, napriek aktuálnej dominancii štandardu Qi, neexistuje kompatibilita všetkých systémov na trhu. Nehovoriac pritom o plytvaní elektrickou energiou, ktoré spôsobujú energetické straty pri bezkontaktnom, či bezdrôtovom nabíjaní. Toto regulátorom nevadí?

Pozrite siBezdrôtové nabíjanie WattUp má zelenú

Uvidíme, kam sa posunie vývoj nakoniec. Nech to bude čokoľvek, bude to mať nezanedbateľný dopad na životné prostredie, aj ekonomiku. Len v EÚ sú totiž v prevádzke stovky miliónov mobilných telefónov, a teda aj nabíjačiek.

ZdrojReuters,Euractiv

Komentáre k článku