Jedna z najchudobnejších krajín sveta vo veľkom rozvíja blockchain projekty

To, že svet internetu a technológií môže krajine priniesť bohatstvo, sa potvrdilo už niekoľkokrát. Haiti, krajina známa zemetraseniami, chudobou a tiež tým, že susedí s Dominikánskou republikou, vo veľkom podporuje rozvíjajúce sa blockchain projekty.

Zaujímavosťou je, že blockchainové projekty na Haiti majú zväčša za cieľ pomôcť bežným obyvateľom. Príkladom je projekt AgriLedger, ktorý ma za cieľ zmeniť dodávky potravín.

ZDROJ | Magazine – Seats2meet

Pozrite siVenezuela zverejnila detaily ohľadne svojej kryptomeny Petro

Platforma umožní medzinárodným kupcom pomocou oskenovania QR kódu okamžite pristupovať k dátam o produkcii, pôvode potravín či cene. Nechýbajú dáta o predajoch, certifikácií a transporte. Takýto prístup k dátam umožní týmto kupcom ľahšie pristupovať na haitský trh s potravinami.

Okrem toho na Haiti vzniká ďalší ambiciózny nápad – Blockchain Cotton Project, ktorý má za cieľ obnoviť v krajine výrobu bavlny. Projekt umožní kupcom pristupovať k informáciám o farmároch, kvalite produkcie a k GPS lokalite konkrétnej farmy.

Spoločnosť IBM sa na Haiti spojila s firmou Plastic Blank, ktorá sa stará o recykláciu plastu na Haiti. Vďaka spolupráci s IBM sa podarilo recykláciu previazať s tokenmi, za ktoré sa dá kúpiť rôzny tovar alebo sa dajú vymeniť za doláre.

ZDROJ | Bitcoin Online

Pozrite siBitcoin vs. banky – v Zimbabwe v tom majú jasno

Okrem konkrétnych firiem vznikajú aj iniciatívy ako napríklad Cryptocurrency for Haiti alebo Haiti Blockchain Alliance. V júni na festivale Haiti Tech Summit bolo tiež oznámené, že centrálna banka Haiti plánuje predstaviť kryptomenu, ktorá by mohla len posilniť pozíciu technológie blockchain v krajine. Treba dodať, že podobne sa implementovať štátnu kryptomenu pokúšala aj Venezuela. Tam to dopadlo tak, že ľudia prišli o peniaze a štátna kryptomena Petro sa akoby prepadla pod zem.

Na druhej strane haitská kryptomena by mohla pomôcť s infláciou a prilákať zahraničných investorov. Veríme, že príklad Haiti bude úspešný a pomôže aj ostatným krajinám. Práve takéto príbehy ukazujú, ako môže technológia pomôcť rozvojovým krajinám.

ZdrojVenture Beat

Komentáre k článku