Je nové BMW X6 také škaredé, že musí byť v najčernejšej čiernej Vantablack?

ZDROJ | BMW

Nemecké BMW chce počas blížiaceho sa autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom predstaviť aj novú generáciu obľúbeného SUV X6. Hoci prvé krivky sme videli už pred pár dňami, automobilka sa ho rozhodla neelektrifikovať a je tak pre nás ako novinka nezaujímavé. Keď sa ale objavila správa o tom, že bude zahalené do Vantablack farby, zbystrili sme.

Vantablack materiál je výsledkom výskumu britskej spoločnosti Surrey NanoSystems, ktorá chcela vyvinúť najčernejšiu čiernu farbu. Materiál Vantablack, ktorý je možné nanášať aj striekaním nie je klasická farba, ale tvorí ju štruktúra nonotrúbiek, ktoré sú schopné pohlcovať väčšinu viditeľného svetla (99,96%). Vďaka tomu pôsobí „náter“ dokonale čierno, niečo ako čierna diera.

VANTA = Vertically Aligned Carbon Nanotube Arrays.

BMW sa teraz rozhodlo do tejto najčiernejšej čiernej farby odieť svoj najnovší model, BMW X6. Škodoradostní sa tešia a smejú. Dôvodom je vtip, že BMW X6 je tak škaredé, že BMW muselo zatajiť všetky jeho krivky do farby, v ktorej nie sú viditeľné.

ZDROJ | BMW

Je to fakt, vďaka tomu, že farba pohlcuje svetlo, je zároveň matná a teda odlesky, ktoré bežne vidíme na automobiloch tu nevidieť vôbec. A v odleskoch a odrazoch vidieť jednotlivé krivky, ktoré dizajnéri pracne vytvárali.

ZDROJ | BMW

Aj samotné BMW k ešte nepredstavenému X6 píše: „Presne nakreslené linky, silne vyrezávané povrchy a proporcie, ktoré boli natiahnuté pre ešte dynamickejší efekt, dodávajú vonkajšiemu povrchu vozidla atletický a impozantný vzhľad.“

ZDROJ | BMW

Druhá skupina farbu Vantablack na BMW X6 závidí. Exkluzívnejšiu farbu totiž len ťažko môžete mať na svojom aute. Aj samotný tvorca farby priznáva, že všetky doterajšie ponuky automobiliek odmietali. Navyše táto konkrétna farba je aktuálnou novinkou od Surrey NanoSystems s označením VBX2.

Chrómové polepy či pozlátené automobily arabských šejkov sú tak nič proti tejto farbe. „Nastriekanie“ X6-tky touto farbou je drahšie ako samotné auto.

ZDROJ | BMW

Aj to je dôvod, prečo BMW poctivo zatajuje cenu, za ktorú by sa mohlo BMW X6 Vantablack predávať.

Farba mimochodom nemá hrúbku tisíckykrát menej ako ľudský vlas. Nanotrúbky, ktoré tvoria farbu sú tak tenké. Konkrétne ide o trúbky s veľkosťou 14 – 50 micrometrov a priemerom 20 nanometrov. To je 5 000x tenšie ako ľudský vlas.

 

ZdrojBMW

Komentáre k článku