JBL SA750: retro dizajn ukrýva Hi-Fi avantgardu

ZDROJ | JBL

Na virtuálnom podujatí HARMAN ExPLORE spoločnosť JBL oslávila 75. výročie svojho pôsobenia v oblasti vývoja a výroby audiotechniky uvedením nového zosilňovača SA750.

Tento špičkový stereo zosilňovač je dizajnovo inšpirovaný klasickými modelmi značky zo 60. a 70. rokov, ale pod kapotou skrýva množstvo moderných technológií, vrátane platforiem bezdrôtového streamovania AirPlay 2 a Google Chromecast.

Pozrite siJBL PartyBox 310 – lepší reproduktor na oslavy nenájdete

Osvedčený dizajn nájde uplatnenie nielen ako doplnok starožitnej, alebo súčasnej retro Hi-Fi súpravy, ale funkcionalita ovládacích prvkov osloví aj moderných Hi-Fi fanúšikov.

Zosilňovač SA750 je vybavený čelným panelom z frézovaného hliníka, na ktorom dominujú robustné hliníkové gombíky ovládača hlasitosti a voliča vstupov, s o niečo menším ovládačom stereo váhy.

ZDROJ | JBL

Pod dvojriadkovým oranžovým displejom je štvorica kovových páčkových prepínačov pre stíšenie, priame prepojenie, voľbu gramo prenosky (MM alebo MC) a kalibráciu miestnosti Dirac Live. Rovnaký prepínač vľavo slúži aj na sieťové napájanie a vedľa neho sú konektory pre vstup AUX a 3,5 mm slúchadlový výstup. Hliníkový je aj vrchný panel s chladiacimi otvormi, ale bočné panely sú upravené dyhou z teakového dreva, čo dolaďuje celkovú retro vizáž prístroja.

Konektivita je však už popri šiestich pároch analógových RCA vstupov doplnená aj o moderné rozhrania. Tie reprezentuje dvojica digitálnych koaxiálnych a optických vstupov, bezdrôtová podpora UPnP, USB pripojenie pre prístup k súborom z externých pamäťových médií a sieťové pripojenie Ethernet a Wi-Fi. Reproduktory sa pripájajú cez dva páry konektorov s viazacím stĺpikom.

Pozrite siDenon Home 350 – pre streaming to najlepšie

Zosilňovač disponuje slušným výkonom aj na budenie väčších stĺpov, keďže do záťaže 8 Ω dodá 2 x 120 W a do 4 Ω až 2 x 220 W výkonu. Moderné audioslužby si so zosilňovačom JBL SA750 užijete vďaka streamovacím protokolom Google Chromecast a Apple Airplay 2, aj vďaka D/A prevodníku s podporou Hi-res audia

JBL L100 Classic 75ZDROJ | JBL

JBL tvrdí, že s novými technológiami, ktoré v konštrukcii zosilňovača uplatnil, prinesie SA 750 používateľom „neuveriteľné detaily a presnosť pri nízkych úrovniach, nízke skreslenie a schopnosť dodávať vysoké prúdy pri extrémnych požiadavkách na napájanie.“

Zosilňovač má byť uvedený na trh „od apríla 2021“ s cenou 3 000 USD. Výrobca by isto ocenil, ak by ste si k zosilňovaču pribalili aj pár reproduktorov JBL L100 Classic 75, ktoré v podobnom retro dizajne uvádza do predaja v rovnakom čase, tiež pri príležitosti 75. výročia vzniku firmy.

V tomto prípade ide o odkaz na reprosystém zo 70-tych rokov, ktorý už ale výrobca oživil v roku 2019 – vtedy s rozpačitými oranžovými krycími mriežkami. Pri cene 5 500 USD za pár ale budú tieto trojpásmové regálovky magnetom hlavne pre silných fanúšikov značky, u ktorých cenovka nie je primárnym kritériom.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku