Japonský superpočítač Fugaku láme rekordy, ponúka výkon 415 petaflopov

Superpočítač FugakuZDROJ | Riken

Rebríček TOP500 hodnotiaci 500 najvýkonnejších superpočítačov na svete má nového lídra. Stáva sa ním japonský superpočítač Fugaku s výkonom 415 petaflopov postavený na ARM procesoroch od spoločnosti Fujitsu.

Vedecký výskumný ústav Riken v Japonsku so svojim novým superpočítačom Fugaku zosadil z trónu doteraz najvýkonnejší superpočítač Summit postavený spoločnosťou IBM v Národnom laboratóriu Oak Ridge v Spojených štátoch. Spoločnosť Fujitsu pri jeho návrhu pristúpila k výrazne odlišnej architektúre.

ZDROJ | Riken

Kým Summit poháňali 22-jadrové procesory IBM Power9 a grafické čipy NVIDIA Quadro GV100, Fugaku využíva 48-jadrové procesory A64FX postavené na architektúre ARM. Nový systém disponuje 3,05-násobným počtom jadier a v teste výkonnosti LINPACK dosahuje 2,8-násobne vyššie skóre. V rovnakej miere však stúpla oproti superpočítaču Summit aj jeho spotreba elektrickej energie.

Pozrite siApple posiela Intel do minulosti, ARM procesory bude mať aj v počítačoch

Celkový výkon 415 petaflopov si vyžaduje spotrebu 28 megawattov energie. Fugaku však nevíťazí iba v teoretickom výkone, ale aj v testoch výpočtových metód pre priemysel, umelú inteligenciu a analýzu tzv. veľkých dát. Ide o úplne prvý prípad, kedy superpočítač získal prvenstvo v štyroch kategóriach naraz.

ZDROJ | Riken

Fugaku pozostáva z celkovo štyroch stoviek serverových rackov, ktoré uvádzal Riken do prevádzky od decembra do mája tohto roka. Hoci Fugaku bol už oficiálne spustený, proces jeho budovania do finálnej zostavy bude pokračovať až do apríla budúceho roka. Po dokončení tak odskočí v rebríčku TOP500 od superpočítača Summit ešte výraznejšie.

V rovnakom roku by sa však mal do prevádzky dostať aj nový americký superpočítač Frontier, na ktorý nedávno získala zákazku od Ministerstva energetiky Spojených štátov spoločnosť Cray Inc. Postavený bude opäť v Národnom laboratóriu Oak Ridge a po dokončení by mal výkonom prekonať aj superpočítač Fugaku. Cieľom je, aby dosahoval rekordný výkon 1,5 exaflopov.

ZdrojRiken,TOP500,The New York Times,KYODO

Komentáre k článku