Japonci vypustili satelit, ktorý bude vytvárať umelé meteory – len pre efekt

ZDROJ | ALE

Žiadnu vedu v tom nehľadajte, japonská spoločnosť Astro Live Experience (ALE) začala testovať svoj koncept, ktorého výsledkom má byť veľkolepá show v roku 2020 a uvidia ju milióny ľudí v 200 km okruhu.

Dnes ráno vyletela z vesmírneho strediska JAXA Uchinoura (Japonsko) raketa Epsilon-4. Na jej palube sa nachádza aj satelit, ktorý je súčasťou projektu Sky Canvas. Tento projekt je vytvorila spoločnosť ALE, ktorý má na jar v roku 2020 vytvoriť nad Hirošimou a vnútorným morom Seto Naikai veľkolepé predstavenie Showting Star v rámci podujatia Shooting stars 2020.

https://youtu.be/RBLuAqZuS3w

Kým sa tak stane, musí spoločnosť otestovať koncept. Princíp sa zdá jednoduchý, horšie je to s jeho realizáciou a finančnými nárokmi. Satelit vo výške 400 km nad Zemou vypustí množstvo drobných peliet, ktoré v ALE nazývajú častice. Podľa spoločnosti sú tieto častice navrhnuté tak, aby pomaly klesali naspäť do atmosféry a jasne žiarili. Každá častica meria približne jeden centimeter, ich hmotnosť je len niekoľko gramov.

Ako to funguje…

Prirodzené meteory sa vyskytujú vtedy, keď prachové častice s veľkosťou niekoľkých milimetrov vstupujú do zemskej atmosféry a rozžeravené vydávajú jasné svetlo nazývané plazmové emisie. ALE sa pokúša umelo reprodukovať tento proces. Na obežnú dráhu umiestnia satelit s časticami, ktoré sa neskôr stanú meteorickým rojom. Vo vhodnej chvíli sa tieto častice vypustia, aby previedli veľkolepú show.

ZDROJ | ALE

Žiarenie častíc vznikne vďaka silnému treniu v atmosfére a nebude trvať viac ako 10 sekúnd. Viditeľné pruhy budú teda svietiť na oblohe o čosi dlhšie, ako to býva pri pádoch meteoritov. Ich jas bude natoľko intenzívny, že ho bude možno vidieť aj z jasne osvetleného Tokia.

Častice vyhoria vo výške 60 až 80 km nad Zemou, čo je dostatočná rezerva, aby nedošlo ku kolízii s komerčnými lietadlami, ktoré lietajú v nadmorskej výške do 10 kilometrov. ALE sľubuje minimálny zásah do životného prostredia v dôsledku padajúceho vesmírneho prachu.

ZDROJ | ALE

Satelit, ktorý bude vynášať častice na obežnú dráhu by mal byť schopný vypustiť niekoľko tisíc meteorických rojov. Koľko takýchto rojov bude treba na jednu svetelnú show záleží na umelcovi, ktorý ju pripraví. Keď satelit ukončí svoju misiu, rozpadne sa počas opätovného vstupu do zemskej atmosféry, takže ani on nezaťaží planétu zbytočným odpadom.

ALE je komerčná firma, ktorej cieľom je dosahovať zisk. V tomto prípade ide zarábať na novej forme showbiznisu – vesmírnej zábave. ALE na svojej stránke píše, že hľadá sponzorov, ktorí jej pomôžu s realizáciou podujatia, ktorá bude na jar 2020.

ZDROJ | ALE

ZdrojAstro Live Experience

Komentáre k článku