Japonci prichádzajú s elektrickými ropnými tankermi – irónia?

ZDROJ | e5ship

Napriek tomu, že elektromobilita sa masívne podporuje, najväčšími znečisťovateľmi ostávajú lode a lietadlá. Japonské firmy prišli s nápadom elektrických tankerov, ktoré by prevážali čierne zlato.

Skupina veľkých japonských spoločností sa v rámci konzorcia zhodla, že vybudujú infraštruktúru na spustenie elektrickej lodnej dopravy, ktorá by mala zahŕňať aj ropné tankery, ktoré vo všeobecnosti patria k najrizikovejším znečisťovateľom.

Členov konzorcia tvoria spoločnosti Asahi Tanker Co, Idemitsu Kosan Co., Exeno Yamamizu Corporation, Mitsui O.S.K. Lines, Tokio, Marine & Nichido Fire Insurance Co., Tokyo Electric Power Company a Mitsubishi Corporation.

Pozrite siElon Musk predstavil loď Starship. Prinesie prevrat v kozmonautike?

Prvá časť projektu bude spustenie prvého elektrického tankeru, ktorý bude poháňaný lítiovo-iónovými batériami a ktorý má byť spustený v marci v roku 2022.

Čo sa týka špecifikácií, tanker má mať dĺžku 62 metrov a hmotnosť približne 500 ton. Podobné plány mala aj druhá ázijská veľmoc. Čína v minulosti pracovala na plne elektrickej lodi. Uvidíme, ako nakoniec projekt dopadne a či celkové náklady na loď nebudú prevyšovať zisky z predaja ropy. Netreba tiež zabúdať na nutnosť pravidelného nabíjania.

Zdroje5ship

Komentáre k článku