Japonci dokázali ovládať Teslu Model S gamepadom z hernej konzoly

Tesla Model SZDROJ | Tesla

Japonská bezpečnostná spoločnosť Tencent Keen Security Lab koncom minulého mesiaca zverejnila pozoruhodné video, v ktorom dokazuje, že Tesla Model S nie je celkom dokonalé auto. White hat hackeri spoločnosti dokázali zmiasť snímače Tesly do takej mieri, že aj Elon Musk uznal, že sú frajeri.

Pozrite siAká bezpečná je Tesla Model S? Tento majiteľ sa o tom presvedčil

V prvom rade Tencent Keen Security Lab dokázali znemožniť na Tesle Model S aj takú banalitu, akou je automatické spúšťanie stieračov. Dokázali to tak, že Tesle pustili špeciálne video, ktoré umelá inteligencia Tesly vyhodnotila ako dážď a spustila stierače.

ZDROJ | Tencent Keen Security Lab

Video bolo pritom iba zhlukom rôznych obrazcov, ktoré ale pre systém Tesly, ktorá rozpoznáva dážď úplne inak, ako bežné dažďové snímače, znamenali dážď. Za všetko môže umelá inteligencia, ktorá sníma svet pred sebou pomocou rozpoznávania obrazu, no úplne inak ako napríklad ľudské oko.

Takto strojové učenie Tesly vyhodnocuje možný dážď:

ZDROJ | Tencent Keen Security Lab

Využíva na to kameru so širokouhlým záberom na čelnom skle a algoritmy, ktoré v zaznamenávaných obrazoch hľadajú iba určitý typ informácií. Na oklamanie systému tak stačilo poznať, aké informácie z obrazu považuje umelá inteligencia za dážď.

Tesla na „bug” reagovala tak, že nič také v reálnej situácii na ceste nehrozí a systém pre automatické stieranie je v BETA verzii. Používatelia si ho môžu vraj vypnúť.

Vážnejší problém Tencent Keen Security Lab odhalili v systéme Autopilot v Tesle Model S. Ten taktiež na rozpoznávanie čiar využíva kamery a rozpoznávanie obrazu pomocou strojového učenia, teda umelej inteligencie. V teste stačilo na cestu umiestniť konkrétne farebné body a Autopilot ostal zmätený, resp. nedržal sa pôvodných čiar na ceste.

ZDROJ | Tencent Keen Security Lab

Podobné defekty na ceste by pritom mohli spôsobiť veľmi vážne nehody. V Tencent Keen Security Lab ale na to neprišli len tak, predchádzali tomu mnohé testy a skúšky ako reaguje Autopilot.

Tesla opäť reagovala na test po svojom. Vraj toto nie sú závažné problémy, pretože vodič môže kedykoľvek prevziať riadenie. Vodič má byť pripravený vždy zasiahnuť.

Vrcholom testu bolo ovládanie Tesly Model S pomocou gamepadu. Keďže v Tencent Keen Security Lab sa s Autopilotom v Tesle Model S poriadne vyhrali, zistili aj to, že Teslu je možné za istých okolností na krátky čas ovládať aj gamepadom.

ZDROJ | Tencent Keen Security Lab

Nejde ale o také jednoduché ovládanie ako to poznáme z hračkárskych áut na diaľkové ovládanie, no test ukázal, že ovládanie na diaľku Modelu S je možné. Tencent Keen Security Lab na ovládanie stačilo prelomiť bezpečnosť APE (Autopilot ECU) modulu, ku ktorému sa pripojili bezdrôtovo. Detailný sumár testu nájdete na webe Tencent Keen Security Lab.

ZDROJ | Tencent Keen Security Lab

Tencent Keen Security Lab pritom Model S testovali s takmer firmvérom 2018.6.1 z polovice minulého roka. Hoci Autopilot má už novú verziu, to neznamená, že je dokonalý. Naopak, stále je zraniteľný. White hat hackeri z Japonskej spoločnosti dokázali, že hoci to nie je jednoduché, prelomiť zabezpečenie vozidla možné je.

ZDROJ | Tencent Keen Security Lab

Výrobcovia autonómnych, ale aj semiautonómnych vozidiel by mali po tomto zbystriť a hľadať možnosti, ako výraznejšie zabezpečiť systémy v autách. Inak o pár rokov hrozí, že v správach budeme počúvať o záhadných okolnostiach dopravných nehôd. Našťastie zatiaľ to ani zďaleka nehrozí, prelomiť bezpečnosť aj profíkom trvalo pomerne dlho.

ZdrojTencent Keen Security Lab

Komentáre k článku