Jaguar a Waymo chcú vybudovať flotilu 20 000 autonómnych vozidiel

ZDROJ | Waymo

Jaguar na začiatku tohto mesiaca predstavil svoj elektromobil Jaguar I-Pace. Ten teraz dostáva autonómny softvér, ktorý vyvíja Waymo. Vídať by sme ho tak mali i vďaka tomuto kroku na cestách častejšie.

Waymo je dcérska spoločnosť Google. Vznikla v roku 2009 a odvtedy je jej cieľom vývoj autonómneho systému, ktorý má ľuďom poskytnúť bezpečný a rýchly spôsob prepravy. V novembri minulého roka Waymo oznámilo, že začína testovať samoriadiace vozidlá bez toho, aby v nich sedel samotný vodič.

ZDROJ | Waymo

Najnovšie sa táto spoločnosť spojila s Jaguarom a do modelu I-Pace chce priniesť autonómnu technológiu. O elektromobile Jaguar I-Pace sme vás už informovali, v stručnosti ide o priameho konkurenta Tesly Model X. Viac sa dočítate v našom článku.

Pozrite siWaymo je už len krok pred spustením autonómnej prevádzky

Spolupráca s britskou automobilkou nie je náhodou. Jaguar totiž patrí medzi výrobcov, ktorí sa na autonómnu budúcnosť doteraz nezameriavali. Spojenie síl s Waymo má priniesť až 20 000 elektromobilov osadených samoriadiacim softvérom v najbližších rokoch. Táto flotila má byť schopná každý deň vykonať až milión jázd.

ZDROJ | Waymo

Waymo má už teraz vo svojom portfóliu 600 kusov hybridného automobilu Chrysler Pacifica Hybrid. Ide však skôr o minivan, pričom Jaguar I-Pace má ponúknuť skôr zážitok prémiového SUV.

ZDROJ | Jaguar

Samotný I-Pace by sa mal začať predávať už koncom tohto roka. Dostupnosť ale bude otázna, nakoľko sa Jaguar pravdepodobne bude snažiť poskytnúť dostatočné množstvo elektromobilov pre účely Waymo. Prvé testy by mali začať v rovnakom období, ak pôjde všetko podľa plánu, nasadenie do ostrej prevádzky by sme mohli vidieť už v roku 2020.

Nám zostáva len dúfať, že do tej doby výrobcovia vyladia svoje autonómne systémy do takej miery, aby nevznikali smrteľné nehody, akých svedkami sme mohli byť i prednedávnom.

ZdrojReuters

Komentáre k článku