Jaguar Land Rover čoskoro získa šiesty zmysel!

Bezpečnosť na cestách je určite jednou z priorít automobiliek. Jednou z tých, ktoré práve zvyšovaniu bezpečnosti venujú neskutočné úsilie je určite automobilka Jaguar Land Rover.

Po tom, ako sme vás informovali, že vyvíja senzor, ktorý bude schopný monitorovať výtlky na cestách, tu máme ďalšiu novinku. Nové modely Jaguar totiž budú čoskoro vybavené šiestym zmyslom.

Jaguar Land Rover šiesty zmysel

POZRITE SI: S novým Land Roverom sa môžete stať agentom Jej Veličenstva

A čo taký šiesty zmysel vlastne znamená? Nové vozidlá Jaguar budú totiž schopne nielen monitorovať vaše telesné funkcie, ale na základe získaných údajov aj predpovedať vaše správanie.

Slúžiť k tomu má monitorovanie mozgovej aktivity, sledovanie dýchania a srdcovej frekvencie vodiča. Práve monitorovanie mozgovej aktivity je v tomto prípade pravdepodobne tým najodvážnejším projektom.

Jaguar Land Rover šiesty zmysel

POZRITE SI: Range Rover Evoque povie ostatným kde sú jamy

Nové modely Jaguar takto budú schopné jednoducho zistiť, či vodič sleduje premávku, alebo sa zapozeral mimo a upozorniť ho na to vibráciami do volantu, alebo zvukovým znamením.

Jaguar podľa svojich vyjadrení vyriešil aj problém s tým, že v súčasnosti je potrebné pre zistenie mozgovej aktivity nosiť senzor na hlave. Riešením je nový volant, ktorý bude schopný tieto údaje sledovať.

Jaguar Land Rover šiesty zmysel

Jaguar Land Rover šiesty zmysel

POZRITE SI: S novými Jaguarmi a Land Rovermi už cyklistov nezrazíte!

Monitorovanie dýchania a srdcovej frekvencie by mohol dostať za úlohu nový typ senzoru, ktorý by mal byť implementovaný do sedadla vodiča.

To kedy sa niečoho podobného dočkáme aj v reálnych autách je zatiaľ otázne. Otázkou ostáva aj to, či by ste vy, vodiči, privítali podobný systém sledovania a varovania?

 

Foto: Jaguar Land Rover

Komentáre k článku