Jaguar I-PACE – veľký problém pre Tesla Model X zatiaľ ako koncept

ZDROJ | Jaguar

Britská automobilka Jaguar, o ktorej sme toho počuli dosť už aj na Slovensku, predstavila nový koncept plne elektrického SUV s názvom Jaguar I-PACE. Nový elektromobil zatiaľ neuvidíme na cestách, no je sa na čo pozerať a zároveň sa tešiť, čo z konceptu bude reálne vo výrobe. Verím, že toho bude pomerne dosť.

https://www.youtube.com/watch?v=RuYpjYgBQTA

Jaguar I-PACE je prvým modelom automobilky, ktorý je plne elektrický. Výrobca tvrdí, že dojazd na jedno nabitie 90 kWh batérie by mal presiahnuť 500 km a vraj ho bude stačiť nabíjať raz za týždeň. Prehnané očakávania ale nechajme bokom.

https://www.youtube.com/watch?v=Vee2Q3Cr7ck

I-PACE má mať výkon 400 konských síl a krútiaci moment až 700 Nm. Zrýchlenie konceptu by malo byť okolo 4 sekundy. Elektromotory sú pritom vpredu i vzadu. Koncept Jaguaru má využívať aj systémy ako All Surface Progress Control (ASPC) a Adaptive Surface Response (AdSR).

jaguar-i-pace-13
ZDROJ | Jaguar

Keďže zmizol spaľovací motor či tunel prevodovky, koncept I-PACE využíva konštrukciu s kabínou posunutou dopredu, rozšírenými blatníkmi a kratšími prevismi. Silueta vozidla má byť vďaka tomu aerodynamickejšia a boky majú mohutnejšie proporcie. Zároveň tak ponúka viac priestoru v kabíne, ako aj lepšie jazdné vlastnosti.

jaguar-i-pace-20
ZDROJ | Jaguar

Ak sa vám zdá, že auto je malé, je to určite aj kvôli 23-palcovým diskom kolies. Koncept má pritom dĺžku 4,68 m. Samozrejmosťou výbavy sú Full-LED svetlomety vpredu i vzadu. Zaujímavosťou je aerodynamicky naklonené zadné sklo s povrchovou úpravou odpudzujúcou vodu, takže nepotrebuje ani stierač.

V interiéri sú najmodernejšie technológie a prvotriedne materiály, ktoré vraj prezentujú víziu automobilky Jaguar v oblasti prémiových elektrických vozidiel. Našťastie dizajnéri ostali verní detailom, ktoré jasne naznačujú, v akom automobile majiteľ sedí.

jaguar-i-pace-9
ZDROJ | Jaguar

Docielili to kombináciou dotykových displejov, ale aj analógových ovládacích prvkov. Namiesto klasickej riadiacej páky Jaguar I-PACE používa tlačidlá v spodnej časti stredovej konzoly. Hlavný displej má uhlopriečku 12 palcov a je plne dotykový. Druhý displej má 5,5 palca, pričom Jaguar použil aj dvojicu kruhových displejov a ďalším 12-palcovým displejom pred vodičom.

Samozrejmosťou výbavy má byť Wi-Fi s pripojením na internet, pokročilý systém ovládania InControl Touch Pro či SSD disk na dáta. Chýbať nemajú ani aplikácie.

jaguar-i-pace-3
ZDROJ | Jaguar

Na obložení prístrojového panela z hrčovitého dreva je laserom vygravírovaný nápis: „S láskou zhotovil Jaguar. Est. Coventry 1935“. Okrem toho sú tu aj GPS súradnice zasa udávajú polohu dizajnového štúdia Jaguar, kde sa koncept I-PACE narodil.

Panoramatické strešné okno vypĺňa celú plochu strechy a nadväzuje na ostro skosené čelné sklo. V skle sú osadené aj LED diódy pre zaujímavé svetelné efekty počas noci. Poteší aj batožinový priestor s objemom 530 litrov či malý batožinový priestor pod prednou kapotou s objemom 28 litrov.

https://www.youtube.com/watch?v=QKwkjGFGZQA

„Nie je to len obyčajný koncept. Je to predzvesť päťmiestneho sériového vozidla, ktoré sa dostane na cesty v roku 2018. Pôjde o úplne prvé elektrické vozidlo Jaguar na akumulátorový pohon, ktoré zároveň otvorí novú kapitolu v dejinách našej legendárnej značky,“ hovorí Ian Callum, riaditeľ dizajnu Jaguar.

https://www.youtube.com/watch?v=bnsnMf9EvsY

Potešiteľná správa pre fanúšikov značky, produkčný model z I-PACE sa dostane do predaja v roku 2018. Tesla Model X tak dostáva pomerne zaujímavého konkurenta po všetkých stránkach. Jaguar zatiaľ neodhalil cenu, čo môže taktiež zavážiť.

ZdrojJaguar

Komentáre k článku