Jaguar E-type ožije v podobe plne elektrického modelu

ZDROJ | Jaguar

Jaguar prekvapil novým plne elektrickým vozidlom, ktoré si dizajn prepožičalo z najkrajšieho auta sveta, modelu E-type zo 60. rokov minulého storočia. Ikona medzi automobilmi tak dostane nástupcu v tej najmodernejšej podobe s elektrickým motorom.

https://www.youtube.com/watch?v=PnPArmzTSjw

Jaguar E-type Zero si zachovalo väčšinu dizajnových prvkov z pôvodného modelu. Extrémne pretiahnutá predná časť, nízke čelné sklo a krátky zadok s jemnými zaoblenými líniami, či dokonca aj tenký veniec volantu z dreva.

ZDROJ | Jaguar

V interiéri sa ale museli udiať isté zmeny. Riadiacu páku nahradil volič režimu jazdy pre jednostupňovú prevodovku, budíky nahradili LCD displeje apod. Zaujímavosťou je ale zachovanie dvojbodových bezpečnostných pásov či retro spätného zrkadla.

ZDROJ | Jaguar

Predné i zadné svetlomety si v podstate zachovali svoj tvar, vo vnútri sa ale usídlila LED technológia. Zaujímavosťou je i fakt, že nový E-type je aj napriek ťažkej batérii o 46 kg ľahší, ako jeho staručký predchodca.

O chod vozidla sa stará 220 kW elektromotor, ktorý vystrelí túto nádheru na stovku za 5,5 sekundy. Maximálna rýchlosť nie je známa. Dojazd na jedno nabitie výrobca udáva na 270 km, čo je na 40 kWh batériu prijateľná hodnota.

ZDROJ | Jaguar

Žiaľ, na nabíjanie využíva novinka iba striedavý prúd cez konektor Mennekes Typ 2 (max 22 kW). Rýchlonabíjačky s výkonom 40 kW a viac tak nebude možné využiť. Nabitie batérie v tomto prípade potrvá niekoľko hodín.

ZDROJ | Jaguar

Jaguar E-type Zero má len pár nevýhod. Prvou bude určite cena, ktorá nebude ani zďaleka pre bežného smrteľníka, hoci ju výrobca ešte neoznámil. Tým sa dostávame aj k druhému problému, ktorým je dostupnosť. Jaguar zatiaľ iba zisťuje záujem na trhu a podľa neho bude E-type Zero vyrábať.

ZDROJ | Jaguar

Retro novinku ale snáď v budúcnosti uvidíme, Jaguar sa totiž zaviazal, že od roku 2020 bude mať v portfóliu aj plne elektrické vozidlá a všetky modely budú elektrifikované, takže hybridné. Jedným z nich by mohol byť práve E-type Zero.

https://www.youtube.com/watch?v=TmvWl_UGS6E

ZdrojJaguar

Komentáre k článku