Jaguar bude od roku 2025 čisto elektrická značka

Jaguar začal pracovať na svojom redizajne, ktorého výsledkom bude predefinovanie na plne elektrickú luxusnú značku. Už o štyri roky sa chce prezentovať s novou ponukou čisto elektrických modelov.

Thierry Bolloré, výkonný riaditeľ britskej automobilky Jaguar Land Rover, oznámil novú globálnu stratégiu. Dostala názov Reimagine, je založená na trvalo udržateľnej definícii moderných luxusných vozidiel bez negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Jaguar bude ponúkať čisto elektrický pohon v každom modeli najneskôr do roku 2030. Ďalšou veľkou výzvou je, že od roku 2039 chce Jaguar Land Rover dosiahnuť nulové uhlíkové emisie v celom ekosystéme, čo znamená v samotnom dodávateľskom reťazci, s vlastnými produktami a prevádzkarmi.

ZDROJ | Jaguar

Budúce modely Jaguaru budú postavené len na elektrickej architektúre, Land Rover bude používať pripravovanú flexibilnú architektúru MLA (Modular Longitudinal Architecture).

Koncern vkladá veľké nádeje nielen do elektriny a čistých palivových článkov, ale aj do vodíkového pohonu. Bolloré potvrdil, že vývoj je v plnom prúde a prvé prototypy sa objavia vo Veľkej Británii v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.

Stratégia Reimagine má vlastný tím, ktorý bude mať na starosti tvorbu a urýchľovanie inovácií v sektore materiálov, vývoja, výroby a služieb. Jej ročný rozpočet predstavuje 2,5 miliardy libier, pričom veľká časť bude smerovať do elektrifikácie a vývoja konektívnych služieb, ktoré majú poskytnúť kompletný ekosystém pohodlného používania elektromobilov.

Pozrite siPrémiové SUV Jaguar I-PACE vylepšuje technológiu nabíjania aj infotainment

Reimagine je vytvorené tak, aby zjednodušovalo. Konsolidácia počtu platforiem a modelov, ktoré produkujú ich jednotlivé fabriky, pomôže pri racionalizácii zdrojov a umožní urýchlenie investícií.

Z pohľadu výroby to znamená, že Jaguar Land Rover zachová všetky výrobné a prevádzkové závody. Výrobný závod v Solihulle bude miestom výroby architektúry postavenej na MLA a zároveň sa stane aj domovom budúcej pokrokovej čisto elektrickej platformy pre Jaguar.

Elektrické vozidlá predstavujú v dnešnej dobe budúcnosť. Nová fabrika v Nitre by tak mala mať zabezpečený odbyt na dlhé roky, čo je dobrá správa pre zamestnancov, ekonomiku a, samozrejme, aj pre životné prostredie.

ZdrojJaguar Land Rover

Komentáre k článku