iRobot Terra – robotická záhradná kosačka od výrobcu vysávačov?

ZDROJ | iRobot

Americká firma iRobot je i u nás dobre známa vďaka výrobe robotických vysávačov do domácnosti. Málokto ale vie, že iRobot vytváral aj robotické zariadenia pre armádu (divíziu už predal), ale venuje sa i výrobe mopovačov či čističov bazénov. Roky sa tiež hovorilo o vývoji robotickej záhradnej kosačky. Teraz je tu.

Pozrite siHusqvarna Automower 450X – drahá, ale výborná robotická kosačka

Po dlhých rokoch, odkedy unikli informácie o vývoji robotickej záhradnej kosačky sme sa konečne dočkali prvého modelu s logom iRobot. Kosačka iRobot Terra je už na prvý pohľad iná, ako ostatné kosačky na trhu. Má síce podobné tvary, ale v detailoch sa líši pomerne výrazne.

ZDROJ | iRobot

Napríklad je asi jediná, ktorá má na vrchu anténu ako autíčka na ovládanie. Anténa slúži na komunikáciu so senzormi. Na orientáciu využíva Terra novú technológiu Imprint Smart Mapping, ktorá si mnohé požičala z navigovania vysávačov v domácnosti.

Zaujímavé na tom je to, že prvé kosenie musíte s iRobot Terra absolvovať vy, aby si Terra zapamätala, kde sú hranice trávnika. Ďalšie kosenia už potom Terra robí úplne sama.

Čo je ale ešte zaujímavejšie, s Imprint Smart Mapping nie je potrebné do zeme zakopávať žiadne káble, stačí v záhrade na určité miesta pozapichovať antény pre systém Imprint Smart Mapping. Sú čierne a vedia sa v záhrade celkom slušne stratiť.

Pozrite siiRobot Roomba i7+ sa vie vyprázdňovať aj sama

ZDROJ | iRobot

Podobne, ako v prípade robotických vysávačov či mopovačov, iRobot Terra chodí systematicky v pravidelných rovnobežných trasách. To je vcelku veľký rozdiel oproti iným konkurentom, ktorí kosia trávu krížom-krážom práve pre minimalizáciu stôp po kosení. Uvidíme, ako sa s takouto pravidelnosťou kosenia Terry vysporiada trávnik samotný.

ZDROJ | iRobot

iRobot Terra kosí v pravidelných intervaloch, podľa potrieb majiteľa. Komunikuje cez Wi-Fi s appkou v telefóne, rovnako ako ostatné roboty v domácnosti do iRobot.

Aktuálne však nie sú známe žiadne ďalšie špecifikácie novinky. Nepoznáme výdrž batérie na jedno nabitie, možnosti kosenia, pre aké plochy je kosačka určená… Nič zatiaľ iRobot nezverejnil (v čase vydania tohto článku). V prípade zistenia ďalších vlastností vás o nich budeme informovať.

ZDROJ | iRobot

Nová kosačka iRobot Terra bude dostupná už tento rok na vybraných trhoch (USA a Nemecko). Na tom našom ju očakávať v roku 2019 určite ešte nemôžme. Cena určite prekročí hranicu 1 000 dolárov, resp. 1 000 eur.

ZDROJ | iRobot

ZdrojiRobot

Komentáre k článku