iRobot má veľkú konkurenciu, pritom za polovičnú cenu aj s vyprázdňovaním

ZDROJ | XCELA

Na crowdfundingovom portáli Indiegogo sa objavil zaujímavý projekt čínskej spoločnosti XCELA, ktorá môže byť veľkým konkurentom pre americký iRobot. Ich robotický vysávač sa vie sám vyprázdňovať a navyše aj mopovať podlahu. Cena je pritom ani nie polovičná oproti iRobotu, ktorý zmývať nevie.

XCELA H30 Plus výrobca označuje ako prvý robotický vysávač s mopovačom na svete. Či je to pravda je otázne, no ani my nemáme vedomosť o tom, že by niečo podobné na svete už existuje. Vtipné je však hands-free označenie vysávača.

Pravdou je, že ho nemusíte vyprázdňovať ručne, dokáže to sám, ale aj tak je nutné vyprázdňovanie plných vreciek zo základňovej stanice. Taktiež ani mopovanie nemôže byť plne hands-free, vodu či čistiacu tekutinu si predsa sám nedotankuje.

ZDROJ | XCELA

Vysávač má množstvo senzorov po celom tele, na navigáciu používa aj laserový lúč LDS 4.0. Robot na orientáciu využíva známy systéme SLAM a technológiu Hi-Navi.

Vďaka tomu má byť robot schopný vytvárania smart mapy miestností aj viacerých poschodí, v ktorej je možné vymedzovať no-go zóny, príp. konkrétne zóny. Samozrejmosťou je tak mobilná appka, ale nechýba ani ovládanie hlasom pomocou hlasových asistentov, vrátane Huawe HiLink.

Plusom má byť aj sací výkon, výrobca ho udáva na 2 700 Pa. Na jedno nabitie má zvládnuť vysávať 250 minút a teda 250 m2. Jednoznačne ide ale o najnižší výkon vysávača, inak by jeho batéria musela byť ako samotný vysávač. Samozrejmosťou je však automatické dobíjanie aj počas procesu vysávania.

ZDROJ | XCELA

V základňovej stanici je vrecko na odpad s objemom 3 litre. XCELA tvrdí, že dokáže poňať 30 zberných nádob z vysávača. Objem zbernej nádobky vo vysávači je však možno okolo pol litra (výrobca presné číslo neuvádza). Objem nádobky na čistiacu tekutinu je 250 ml, vystačiť má na 300 m2.

ZDROJ | XCELA

Vysávač dokáže prekonať aj 2 cm vysoké prekážky, zväčša ide o prahy miestností či koberce, ale nemusí mu robiť problém ani kniha či iný predmet. Veľkým plusom je práve detekcia koberca a dočasné zvýšenie výkonu. Či novinka vysáva aj čierne koberce ale známe nie je.

ZDROJ | XCELA

Cez Indiegogo je možné XCELA H30 Plus získať za necelých 420 €, resp. 502 €. Doručenie majú záujemcovia očakávať už v decembri 2020.

ZdrojIndiegogo

Komentáre k článku