iPhone X sa dostáva na verejnosť, aké sú prvé dojmy?

ZDROJ | Apple

Oficiálny predaj iPhone X sa začne až v piatok, no známym YouTuberom a novinárom sa dostal do rúk o pár dní skôr. Ide o najrevolučnejší iPhone od prvej generácie a ľudia sú prirodzene zvedaví, ako fungujú novinky, ktoré prináša. Aké sú teda prvé reakcie na iPhone X?

Zatiaľ nejde o recenzie, skôr o prvé dojmy po niekoľkých hodinách používania telefónu. Zamerané sú teda na to, ako vyzerá nový bezrámčekový displej, ako iPhone X fotí a ako funguje Face ID.

Face ID

Zrejme najočakávanejšia novinka. Apple opustil snímač odtlačkov prstov a stavil na snímanie tváre používateľa. Ako to teda funguje v praxi? Najlepšie to zrejme zhodnotil Matthew Panzarino z portálu TechCrunch, podľa ktorého je rýchlosť odomykania pomocou Face ID niekde medzi prvou a druhou generáciou Touch ID. Odomykanie tvárou funguje dobre, no trochu pomalšie ako sme boli zvyknutý pri posledných generáciách iPhonov.

ZDROJ | AppleInsider

Trochu menej pozitívne túto technológiu opísal Nilay Patel z The Verge. Ten mal údajne problém s odomykaním telefónu na priamom slnku a v priestore obchodov, kde je príliš veľa umelého svetla. Treba však podotknúť, že Face ID sa pri každom odomknutí učí tvár spoznávať lepšie a už po niekoľkých dňoch by malo byť odomykanie spoľahlivejšie. Na verdikt si ale musíme počkať do recenzií.

https://youtu.be/jqRdl2P2CjE

Problém, na ktorý upozorňoval na samotný Apple, je používanie Face ID v prípade, že máte identické dvojča. Face ID je možné oklamať, ak majú dvojčatá veľmi podobné črty tváre. Čím viac sa dvojčatá odlišujú, tým menšia šanca na odomknutie telefónu je. Vo niektorých prípadoch ale dokázal iPhone X rozoznať dvojčatá lepšie, ako ich vlastná rodina.

https://youtu.be/rFoSPZBHsmE

Pozrite siApple vyhodil zamestnanca ktorého dcéra natočila iPhone X

Displej

Nový OLED displej so sebou priniesol aj kontroverzný výrez. Takmer všetci potvrdili, že po chvíli používania telefónu si výrez jednoducho prestanete všímať. Problém nastáva iba prehrávaní videa, kedy výrez zasahuje do videa, alebo je video zmenšené a tak sú po okrajoch veľké rámčeky.

https://youtu.be/vqztGUwhRlQ

Vývojári niektorých aplikácií ešte neprispôsobili rozhranie tomuto výrezu a tak občas dochádza k prekrývaniu obsahu alebo k zobrazeniu prázdneho priestoru na vrchu. Pre tie najznámejšie aplikácie už ale vyšli aktualizácie a sú pripravené na iPhone X.

Fotoaparáty

Zadný duálny fotoaparát je takmer identický s iPhonom 8 Plus. Jediný rozdiel je v optickej stabilizácii, ktorá je tentokrát na oboch optikách. Zaujímavejší je ale predný fotoaparát, ktorý po novom dokáže vytvárať profilové fotografie s rozmazaným pozadím. Výsledné fotografie ale málokedy potešia.

ZDROJ | iMore

Fotoaparát niekedy rozmaže aj vlasy, čo vôbec nevyzerá dobre, alebo pozadie nerozmaže vôbec. To sa ale môže zmeniť softvérovou aktualizáciou. Podobne sa postupne zlepšoval aj zadný fotoaparát v prípade minuloročného iPhonu 7 Plus.

Ovládanie gestami

Keďže displej zaberá celú prednú stranu, iPhone X prišiel o ikonické domovské tlačidlo. Celý telefón sa tak ovláda gestami, na ktoré si treba zvyknúť. Ak si ale na gestá zvyknete, môžete telefón ovládať rýchlejšie.

https://youtu.be/l0DoQYGZt8M

Spracovanie

Na čom sa všetky redakcie jednohlasne zhodli je spracovanie. To je vďaka oceľovému rámčeku a sklu na prednej aj zadnej strane prémiové. Celkom nový dizajn sa zjavne Apple podaril a ľudia si zrejme zvyknú aj na kontroverzný výrez v displeji.

Z prvých dojmov to vyzerá tak, že sa iPhone X celkom vydaril. Spomínané problémy s fotoaparátom a Face ID sa dajú vyriešiť softvérovou aktualizáciou, na ktorej už Apple nepochybne pracuje. My ale budeme musieť prekusnúť ešte jednu vec a tou je cena 1 199 € za „najlacnejšiu“ verziu.

ZdrojiMore,The Verge,TechCrunch,AppleInsider

Komentáre k článku