IONITY: Hyundai sa pridáva k európskej sieti supernabíjačiek

ZDROJ | IONITY

Viaceré automobilky, podobne ako Tesla, chcú participovať na predaji silovej elektriny pre nabíjanie batérií elektromobilov a plug-in hybridov. Pomôže im to zabezpečiť ziskovosť v časoch meniacej sa štruktúry výroby a prístupu k vlastneniu vozidiel. Nasvedčuje tomu aj IONITY.

Spoločný projekt automobiliek BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group s Audi a Porsche má za cieľ vytvoriť sieť rýchlonabíjačiek pozdĺž hlavných diaľničných koridorov v Európe.

Najnovšie sa ku konzorciu automobiliek za projektom IONITY prihlásili aj juhokórejské spoločnosti Hyundai a Kia, ktoré sú súčasťou koncernu Hyundai Motor Group (HMG).

Pozrite siSieť supernabíjačiek IONITY pokryje Európu. Slovensko nevynechá

Spoločnosť IONITY bola založená v roku 2017 a aktuálne už uviedla do prevádzky zhruba 140 nabíjacích staníc v Európe a ďalších 50 staníc už je vo výstavbe. Predbežne sa má do roku 2020 vybudovať okolo 400 rýchlonabíjacích staníc v 24 európskych krajinách. To by malo zabezpečiť v priemere maximálne 120 kilometrové rozostupy medzi nabíjacími stanicami IONITY.

ZDROJ | IONITY

Dobrou správou pre motoristov je, že tieto nabíjacie stanice budú schopné pracovať s výkonom až 350 kW pri napätí 800 V, čo umožní výrazne skrátiť nabíjacie časy a zlepšiť komfort majiteľov elektromobilov. Vďaka používaniu univerzálneho nabíjacieho štandardu CCS (Combined Charging System) podporia rýchlonabíjačky IONITY maximálnu kompatibilitu s čo najväčším počtom modelov elektromobilov. Pravda, s vysokým výkonom 350 kW budú môcť nabíjať len najnovšie modely, vybavené adekvátnou technológiou.

Pozrite siAbsolútne elektrické Porsche Taycan má 750 koní

Aj nové Porsche Taycan disponuje podľa výrobcu maximálnym výkonom nabíjania  „len“ 270 kW. Ale to sa rýchlo zmení. Aj elektromobily Hyundai a Kia budú od roku 2021 disponovať nabíjaním 800 V, aby mohli na nabíjačkách IONITY (a ďalších) využiť maximálny nabíjací výkon 350 kW.

Vstup Hyundai do spoločného podniku IONITY, kde dostane rovnaký podiel, ako zakladatelia, je ďalším signálom, že to automobilka s podporou elektromobility myslí vážne. Tým predošlým bola nedávna akvizícia chorvátskej firmy Rimac Automobili, ktorá má podporiť vývoj vysokovýkonných elektromobilov.

ZdrojHybrid.cz

Komentáre k článku