Investovanie do Bitcoinu je aktuálnym trendom a dáva stále väčší zmysel

ZDROJ | REUTERS / Dado Ruvic

Investície do kryptomien sa stali v poslednom desaťročí významnou otázkou v oblastí financií a ekonomiky. Všetko odštartoval vznik Bitcoinu v roku 2009. Prvá a najznámejšia kryptomena odvtedy udáva trhu smer a je nedosiahnuteľne najhodnotenejšou spomedzi všetkých ostatných. V súčasnosti zažíva trh s kryptomenami veľký boom.

Mnoho skeptikov však Bitcoin a celkovo investovanie do kryptomien dlhé roky označovalo za bublinu, ktorá nemôže vydržať v reálnom svete a napokon spľasne, kým sa na tom nabalí iba pár jednotlivcov.

Lenže pandémia koronavírusu v roku 2020 spôsobila obrovský rast cien akcií Bitcoinu i ďalších digitálnych mien a v priebehu pár mesiacov nevídaným spôsobom zbohatlo veľa malých investorov. To motivovalo ďalších a trend rastúcich nákupov ešte viac posilnil zvyšovanie hodnoty Bitcoinu na akciovom trhu.

Kým na začiatku pandémie bola cena za jeden Bitcoin zhruba 4200 USD, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni vyššej ako 47-tisíc dolárov. V priebehu roka teda cena jeho akcií stúpla o viac ako 300 percent a očakáva sa jej ďalší progres.

Tesla vstúpila do Bitcoinu masívnou investíciou

Raketový rast cien akcií Bitcoinu za posledný rok zaujal aj priekopníka v raketovom priemysle a elektromobilite Elona Muska. Majiteľ Tesly sa rozhodol investovať do najsilnejšej kryptomeny 1,5 miliardy dolárov. Svoje rozhodnutie zdôvodnil slovami, že „iba hlupák by nevyužil túto možnosť namiesto držania hotovosti“.

Ak sa pre masívny nákup akcií Bitcoinu rozhodol miliardár a vizionár, ktorý chce kolonizovať Mars, odvahu zrejme naberie aj veľa ďalších pochybovačov, ktorí doteraz stále vyčkávali.

Veľká investícia Tesly má však aj ďalší efekt. Bitcoin sa takto stáva opäť o niečo vážnejší, stabilnejší a progresívnejší. Po Muskovom nákupe totiž akcie kryptomeny, ktoré na začiatku roku 2021 mierne stagnovali, opäť začali výrazne stúpať.

Tesla v oficiálnom prehlásení uviedla, že strategickým zámerom tejto investície je diverzifikácia jej investičného portfólia a alternatívne zhodnotenie voľne dostupných prostriedkov.

Výrobca elektromobilov navyše pripravuje pre svojich zákazníkov možnosť platiť pri nákupe práve Bitcoinom.

Keď si uvedomíme, že meno Elona Muska má vo svete takú obrovskú silu, že sám iba svojimi vyjadreniami na Twitteri dokáže ovplyvňovať vývoj akcií iných firiem ako to bolo napr. u Etsy, Gamestop alebo tiež u inej kryptomeny Dogecoin, pochopíme, čo asi takéto investičné rozhodnutia dokážu spôsobiť.

Musk nielen výhodne investoval, ale svojím neprehliadnuteľným krokom doslova požehnal akciovému trhu s Bitcoinom, čím zabezpečil lepšiu budúcnosť aj pre svoje financie.

ZDROJ | Igor Batrakov / Shutterstock.com

Ako investovať do kryptomien

Určite ste aj vy počuli o tých, ktorí kedysi dávno, keď sa im všetci smiali, nakúpili Bitcoin alebo Ethereum (druhá najsilnejšia kryptomena) za pár desiatok eur a dnes sa ich malé investície premenili na desiatky – stovky tisíc či milióny.

Áno, sú to víťazi tejto hry, ale zároveň platí, že po vojne je každý generál. Pred desiatimi rokmi skutočne nikto, možno okrem pár optimistických vizionárov, nemohol predpokladať, ako sa bude v budúcnosti cena Bitcoinu vyvíjať.

Dnes však už vieme, že to má svoju budúcnosť a dokáže to priniesť slušný zisk. Napriek tomu však odborníci varujú pred bezhlavým vkladaním všetkých úspor do Bitcoinu, ako by to mohli niektorí neznalí impulzívni papučoví investori urobiť.

Chcete teda vedieť, ako kúpiť Bitcoin a neurobiť pritom chybu?

Jednou z vlastností kryptomien je totiž ich volatilita. To znamená, že ich hodnota je veľmi nestála. Môže rýchlo stúpať, ale aj hlboko klesať. Práve preto by digitálne meny mali byť iba jednou súčasťou vášho rozumne diverzifikovaného investičného portfólia.

Odborníci odporúčajú vyčleniť z vašich investícii iba 2 až 5 % na kryptomeny. Zvyšok by mali tvoriť bezpečnejšie fondy, dlhopisy či akcie.

Investovanie do kryptomien by malo byť teda akýmsi okorenením vášho investičného portfólia a určite by nemalo tvoriť hlavnú časť vašich pravidelných investičných vkladov.

Kryptomeny môžete v súčasnosti nakupovať niekoľkými spôsobmi. Môžete využiť overené online platformy a služby, nakupovať priamo na burze, cez online zmenáreň alebo v automatoch, ktoré nájdete napr. vo väčších nákupných centrách.

Ak ste začiatočník v investovaní a nemáte čas na pravidelné vzdelávanie a sledovanie aktuálnych investičných trendov, mali by ste využiť platformy ako Fumbi či eToro, ktoré využívajú automatizované algoritmy alebo pri investovaní vašich prostriedkov kopírujú správanie úspešných svetových obchodníkov.

Ideálne je tiež nezačínať s príliš vysokou sumou. Zoznámte sa s prostredím, sledujte zmeny hodnoty vašej počiatočnej investície, nastavte si pravidelné vklady a navyšujte ich postupne podľa vlastných finančných možností a investičných zámerov.

ZDROJ | Momentum Fotograh / Shutterstock.com

Napriek tomu, že aktuálna cena akcií Bitcoinu presahuje 47-tisíc dolárov, nepotrebujete 47-tisíc dolárov, aby ste si mohli kúpiť akcie Bitcoinu. V takom prípade by to pre väčšinu malých investorov nebolo možné.

Pokojne môžete nakúpiť Bitcoin za 10, 20 či 50 eur aj dnes. Práve takto sa do kryptomien vo svete investuje najčastejšie, práve toto je spôsob, ako kúpiť Bitcoin a začať s ním obchodovať aj pre malých investorov.

Ak disponujete aspoň základnou finančnou gramotnosťou, určite viete, že držať väčší obnos peňazí na bežnom účte nie je najlepším riešením. Podliehajú totiž inflácii, strácajú na hodnote a najmä nemôžu pracovať a vytvárať ďalšie peniaze.

Akékoľvek pravidelné investovanie, ktoré nie je príliš rizikové, vám teda z dlhodobého hľadiska prinesie menší či väčší zisk. Je prakticky jedno, či sa rozhodnete investovať do nehnuteľností, podielových fondov, dlhopisov, akcií alebo práve do kryptomien. Takýmto rozhodnutím vždy dávate vašim financiám príležitosť rásť. I keď musíte brať do úvahy a zohľadňovať aj určité riziká.

Ak stále váhate nad tým, či je Bitcoin alebo kryptomeny správnym riešením, čítajte ďalej.

ZDROJ | Travis Wolfe / Shutterstock.com

MasterCard zavedie platby v kryptomenách

Výrazný krok smerom k Bitcoinu pripravuje aj spoločnosť MasterCard, ktorá plánuje zaviesť platby v Bitcoinoch a iných kryptomenách pri nákupoch už v priebehu tohto roka. Doteraz to umožňovala iba s využitím externých platforiem.

„Naša filozofia ohľadom kryptomien je jasná: ide o možnosť voľby. MasterCard nechce nikomu odporúčať kryptomeny. Sme tu preto, aby sme zákazníkom, obchodníkom a firmám umožnili presúvať digitálnu hodnotu, či už tradičnú alebo kryptomenovú,“ vysvetlil vo svojom blogu viceprezident MasterCard pre digitálne aktíva a blockchain Raj Dhamodharan.

MasterCard s touto informáciou prišiel krátko po tom, čo sa svet dozvedel o veľkej investícii Tesly do Bitcoinu. A to môže byť ďalší príklad toho, ako Elon Musk dokáže svojimi rozhodnutiami hýbať svetom.

O tom, ktoré kryptomeny napokon MasterCard zaradí do svojej siete, budú rozhodovať prísne kritéria ohľadom zabezpečenia, dôveryhodnosti a keďže v tom všetkom hrajú významnú úlohu najmä kupujúci a platiaci zákazníci, tak aj popularity.

Z celkového pohľadu je MasterCard na trhu s Bitcoinom ešte väčším hráčom ako Tesla, pretože jeho digitálne transakcie využíva dnes celý svet, veľkí i malí predajcovia, banky, eshopy, aplikácie, jednoducho všetci.

Bitcoin začína vládnuť svetu

Je to jasný signál k tomu, že Bitcoin sa pomaly, ale isto stáva mainstreamovou záležitosťou. Okrem Tesly a MasterCard sa pripájajú aj ďalší významnejší investori a budúce investície do najsilnejšej digitálnej meny zvažujú už veľké bankové inštitúcie na celom svete.

Z akejsi „punkovej zábavky“ sa tak postupne stáva rešpektovaná svetová kryptomena, ktorá reálne nadobúda silu nahradiť skutočné peniaze na mnohých frontoch. A podľa odborníkov by stále rastúca hodnota akcií mohla jedného dňa dosiahnuť aj 350-tisíc dolárov za kus.

A to najmä vďaka tomu, že počet Bitcoinov je vopred obmedzený a nemal by sa nikdy zvyšovať. Preto sa s každou ďalšou veľkou investíciou stáva čoraz vzácnejší a silnejší. A to nielen pre veľkých hráčov, ale v rovnakom pomere aj pre malých investorov, ktorí práve spolu s tými veľkými môžu takýmto spôsobom zveľaďovať svoj majetok.

ZdrojFinancer

Komentáre k článku