Investori na čele s Billom Gatesom postavia proti klimatickej zmene kapitál

Už v novembri 2015 sa rozhodlo niekoľko miliardárov investovať do čistej energie z obnoviteľných zdrojov v rámci Energy Coalition. Na popud  Billa Gatesa sa pridali napríklad spoluzakladateľ Facebooku Mark Zuckerber, šéf Amazonu Jeff Bezos, majiteľ skupiny Virgin Richard Branson, zakladateľ internetového obchodu Alibaba Jack Ma a ďalší.

Pozrite siZNAČKY | Microsoft – história softvérového giganta

Investície rizikového kapitálu do vývoja obnoviteľných zdrojov sú však problematické. Dôvod? Nejde o beh na krátke trate a výsledok je neistý. Podľa portálu QUARTZ  rizikoví investori vložili v rokoch 2006 až 2011 do oblasti čistých energií viac ako 25 miliárd USD, pričom viac ako o polovicu peňazí prišli.

bill-gates.ico

Inštitucionálne investície sú pritom v tejto oblasti obmedzené. Gates a jeho kolegovia investori to označujú za zlyhanie trhu, ktoré vo veľkej miere môžu vyriešiť dlhodobé súkromné investície.

Pozrite siBillovi Gatesovi voda zo stoky chutila

Práve za týmto účelom založili fond Breakthrough Energy Ventures fund (BEV) s hodnotou viac ako 1 miliarda dolárov, ktorý začne financovať projekty od budúceho roku a pôsobiť by mal počas 20 ročného obdobia.

Cieľom fondu sú investície do komercializácie nových technológií, ktoré znižujú emisie skleníkových plynov, vrátane výroby a skladovania elektriny, dopravy, priemyselných procesov, poľnohospodárstva a zvyšovania energetickej účinnosti.

Pozrite siS unikátnym akumulátorom tepla máte vykurovaciu sezónu zadarmo

Gates uznáva, že investície do energetiky sú tvrdší biznis, ako investície do informačných technológií. Ale zároveň ide o obrovský trh. BEV odhaduje, že svetový trh s energiou dosahuje hodnotu 6 biliónov USD, pričom spotreba energie sa do roku 2040 zvýši o jednu tretinu.

solar-tesla-powerwall
ZDROJ | Tesla

Z hľadiska investorov BEV tak nejde o čistú „charitu“, ale o investíciu s dlhodobou návratnosťou.

Fond nebude investorom účtovať správne poplatky a mal by dočasne sídliť v centre amerického rizikového kapitálu v kalifornskom Menlo Park. Očakáva sa, že počiatočný kapitál sa podarí zvýšiť s príchodom ďalších investorov.

Pozrite siRodí sa globálna supersieť na prenos „zelenej“ energie

Bill Gates je optimista (sám chce do fondu vložiť miliardu USD) a verí, že sa do 15-tich rokov podarí nájsť prelomové riešenia, ktoré sprístupnia lacnú, čistú energiu aj chudobnejším krajinám. Urobí ich to energeticky nezávislými od dodávateľov fosílnych palív a naštartuje to ich ekonomický rozvoj.

Z cenovo výhodnej energie a čistého životného prostredia však budú profitovať aj priemyselne vyspelé krajiny.

ZdrojMashable

Komentáre k článku