Internetom sa šíri podvod zameraný na Google reklamy

ZDROJ | Google

Zaplať alebo zabezpečíme, aby ti Google zablokoval príjem z reklamy. Tak znie názov článku, ktorý priniesol portál KrebsOnSecurity, ktorý odhaľuje anonymné vydieranie prevádzkovateľov stránok.

Niektoré internetové stránky žijú z reklamy na internete cez službu Google AdSense. Útočníci sa zamerajú na vlastníkov webových stránok, ktorí tieto reklamy využívajú a posielajú im výhražný mail, v ktorom žiadajú 5 000 dolárov v Bitcoinoch, inak zahltia stránku botmi čo bude mať za cieľ demonetizáciu zo strany Google kvôli automatickému programu proti podvodom.

ZDROJ | KrebsOnSecurity

Pozrite si5 tipov ako sa vyhnete podvodníkom na internete

Anonym sa v podstate vyhráža, že pokiaľ Google zistí, že na stránke je podozrivý „pohyb“ a automatizované kliknutia, pošle výstražný mail a môže zablokovať príjmy z reklám.

Útočník chce vylákať peniaze od ľudí, ktorých hlavný príjem tvoria práve reklamy cez Google AdSense a možno niektorí radšej zaplatia 5 000 dolárov než aby si ohrozili zdroj príjmu.

Ide o klasický prípad vyhrážania sa. Google tvrdí, že má dostatočné nástroje na zabránenie podobným sabotážam a falošným aktivitám. Väčšina falošnej aktivity by tak mala byť filtrovaná bez toho, aby sa o tom inzerenti alebo tí, čo reklamy uverejňujú, vôbec dozvedeli.

ZDROJ | European Commission

Pozrite siPozor na túto podvodnú stránku, ktorá sľubuje rýchly zárobok

V prípade, že by niekomu takýto výhražný mail došiel, Google radí nepokračovať v komunikácií a kontaktovať klientske centrum dostupné priamo na stránke Google AdSense. Viacerí používatelia sa však sťažujú na komplikovanosť procesu vôbec dostať sa k ľudskému pracovníkovi, ktorý by pomohol problém riešiť a nie iba odkazovať na druhé stránky s informáciami.

Podobné útoky sú známe aj z platformy YouTube, ktorú tiež vlastní Google. YouTube tvorcom sa zase vyhrážajú, že budú nahlasovať obsah alebo rovno celý kanál, pokiaľ majitelia účtu nezaplatia.

ZdrojKrebsOnSecurity

Komentáre k článku