Internet vecí zažíva boom. Do roku 2021 bude 16 miliárd pripojených zariadení

Júnové vydanie štúdie Ericsson Mobility Report odhalilo, že Internet vecí (IoT) do roku 2018 predbehne mobilné telefóny ako najpočetnejšiu kategóriu pripojených zariadení.

Ericsson IoT 01
ZDROJ | Ericsson

Očakáva sa, že počet zariadení, využívajúcich Internet vecí, v období 2015 až 2021 každoročne narastie o 23 percent. Do roku 2021 tak bude IoT využívať takmer 16 miliárd z nich. Počet pripojení k IoT bude najvyšší v Západnej Európe, kde počet pripojených zariadení do roku 2021 vzrastie o 400%.

Pozrite siSamsung Electronics a SK Telecom spúšťajú prvú celoštátnu sieť IoT

Dôvodom budú najmä regulatívne požiadavky (napr. na inteligentné merače energií), dopyt po pripojených vozidlách, ale aj smernica EÚ o zavedení celoúniového interoperabilného systému eCall.

Ericsson IoT 03
ZDROJ | Ericsson

Zvyšuje sa aj počet mobilných pripojení. Ten sa do roku 2021 takmer zdvojnásobí zo súčasných 3,4 miliardy na 6,3 miliardy. Experti z Ericssonu sa podrobne venujú aj dramatickej zmene preferencií v sledovaní videí u tínedžerov.

Pozrite siInternet vecí podporí 10 000x úspornejšie pasívne Wi-Fi

Využívanie mobilných dát na sledovanie videí na smartfónoch vzrástlo počas 15 mesiacov v rokoch 2014-2015 o 127 %. Počas štvorročného obdobia (2011-2015) sa čas, ktorý mládež trávi sledovaním televíznych programov a videí na televíznej obrazovke, skrátil o polovicu.

Sledovaním televíznych programov a videí na smartfónoch však tínedžeri trávia až o 85 % viac času.

Ericsson IoT 02
ZDROJ | Ericsson

V druhej polovici roka 2016 prekročíme dlho očakávaný míľnik rozšírenia zariadení podporujúcich rýchlosť až 1 Gbps a zavedenie komerčných LTE sietí. Po Japonsku, USA, Južnej Kórei a Číne sa technológia rýchlo rozšíri aj do ďalších regiónov.

Umožní to až o dve tretiny rýchlejšie sťahovanie v porovnaní s dnešnými možnosťami. Podrobnú štúdiu nájdete na stránkach (PDF) spoločnosti Ericsson.

ZdrojEricsson

Komentáre k článku