Internet vecí zažíva boom. Do roku 2021 bude 16 miliárd pripojených zariadení

ZDROJ | Ericsson

Júnové vydanie štúdie Ericsson Mobility Report odhalilo, že Internet vecí (IoT) do roku 2018 predbehne mobilné telefóny ako najpočetnejšiu kategóriu pripojených zariadení.

Ericsson IoT 01
ZDROJ | Ericsson

Očakáva sa, že počet zariadení, využívajúcich Internet vecí, v období 2015 až 2021 každoročne narastie o 23 percent. Do roku 2021 tak bude IoT využívať takmer 16 miliárd z nich. Počet pripojení k IoT bude najvyšší v Západnej Európe, kde počet pripojených zariadení do roku 2021 vzrastie o 400%.

Pozrite siSamsung Electronics a SK Telecom spúšťajú prvú celoštátnu sieť IoT

Dôvodom budú najmä regulatívne požiadavky (napr. na inteligentné merače energií), dopyt po pripojených vozidlách, ale aj smernica EÚ o zavedení celoúniového interoperabilného systému eCall.

Ericsson IoT 03
ZDROJ | Ericsson

Zvyšuje sa aj počet mobilných pripojení. Ten sa do roku 2021 takmer zdvojnásobí zo súčasných 3,4 miliardy na 6,3 miliardy. Experti z Ericssonu sa podrobne venujú aj dramatickej zmene preferencií v sledovaní videí u tínedžerov.

Pozrite siInternet vecí podporí 10 000x úspornejšie pasívne Wi-Fi

Využívanie mobilných dát na sledovanie videí na smartfónoch vzrástlo počas 15 mesiacov v rokoch 2014-2015 o 127 %. Počas štvorročného obdobia (2011-2015) sa čas, ktorý mládež trávi sledovaním televíznych programov a videí na televíznej obrazovke, skrátil o polovicu.

Sledovaním televíznych programov a videí na smartfónoch však tínedžeri trávia až o 85 % viac času.

Ericsson IoT 02
ZDROJ | Ericsson

V druhej polovici roka 2016 prekročíme dlho očakávaný míľnik rozšírenia zariadení podporujúcich rýchlosť až 1 Gbps a zavedenie komerčných LTE sietí. Po Japonsku, USA, Južnej Kórei a Číne sa technológia rýchlo rozšíri aj do ďalších regiónov.

Umožní to až o dve tretiny rýchlejšie sťahovanie v porovnaní s dnešnými možnosťami. Podrobnú štúdiu nájdete na stránkach (PDF) spoločnosti Ericsson.

ZdrojEricsson

Komentáre k článku