Internet kdekoľvek! Kedy zmiznú digitálne priepasti?

ZDROJ | Cerexio

Prešli zhruba dva roky odkedy OSN oznámila, že sme prekročili „bod zlomu“ – 50 percent populácie planéty (3,9 miliárd ľudí) online. Dnes je k internetu už pripojená nadpolovičná väčšina.

K 31. decembru 2020, dosiahol podľa analytikov celkový počet používateľov internetu na Zemi 4,95 miliardy, čo je 64% globálnej populácie. Konzervatívnejší odhad z októbra 2020 hovorí, že prístup má 4,66 miliardy ľudí. Kvôli pandemickej „paralýze“ uvažovania a možností zberu dát nie je isté, ktorý údaj je presnejší, odborníci sa však zhodujú, že sme na hranici 60 percentnej penetrácie.

ZDROJ | Daily Tribune

Keďže vlani pribudlo prinajmenšom 319 miliónov používateľov internetu, je pravdepodobné, že v roku 2021 presiahne počet online ľudí 5 miliárd. Vyzeralo by to, že čoskoro bude na internete každý pozemšťan, ale posledných 2,8 miliardy (z odhadovanej súčasnej populácie 7,8 miliárd) bude najťažších.

Pozrite siAmazon chystá vesmírny internet – Project Kuiper konkurenciou pre Starlink?

Zvyšné digitálne priepasti by chceli (okrem iných) preklenúť dvaja najbohatší muži planéty – Jeff Bezos so spoločnosťou Blue Origin a sieťou Kuiper a Elon Musk so SpaceX a sieťou Starlink. Musk, ktorý bol donedávna jednotkou, prišiel o líderstvo v rebríčku kvôli poklesu akcií Tesly. Čo sa týka internetového pokrytia, má však oproti Bezosovi navrch, a to s poriadnym odstupom.

Už zajtra (10. marca 2021) má štartovať Falcon 9 s misiou Starlink L20, pritom predošlá misia L17 úspešne štartovala len 4. marca. Kým SpaceX pridáva satelity po šesťdesiatich zhruba každé dva týždne a aktuálne ich má okolo 1 200 (niektoré boli z orbity stiahnuté), Blue Origin zatiaľ nevyniesol ani jedinú družicu.

Jeff Bezos je však Muskov veľký rival vo vesmírnych záležitostiach, hoci zatiaľ skôr v teoretickej rovine, a pracuje na podobnej satelitnej internetovej službe s názvom Project Kuiper. Služba sľubuje vyššie rýchlosti ako Starlink (400 Mbit/s), problémom však je, že zatiaľ neexistuje. Kým Starlink už v beta prevádzke funguje, Blue Origin funguje v režime „zatiaľ je to dobré“, čítaj „je to na papieri“.

ZDROJ | SpaceX

Zabezpečil síce povolenie FCC asi na 3 200 satelitov, ale nosná raketa New Glenn mešká a zrejme sa oneskorí aj Project Kuiper. Amazon však má zjavný záujem na globálnom pokrytí internetu, aby čo najviac ľudí nakupovalo online.

Pozrite siObjednali sme si satelitný internet Starlink od SpaceX. Ako to funguje?

Starlink už bude čoskoro provizórne dostupný takmer po celom svete, nejde však o žiadnu charitu. V beta verzii stojí pripojenie Starlink s max. rýchlosťou 150 Mbit/s až 99 dolárov. Elon Musk oznámil plán zvýšiť tento rok rýchlosť pripojenia cez Starlink na 300 Mbit/s a zlepšiť latenciu na 20 ms, ale ziskovo orientovaná firma nie je cestou, ako dostať internet k zvyšným 2,8 miliardám ľudí.

Ak si analytici myslia, že teoreticky po roku 2033 už nemusí existovať žiadna globálna digitálna priepasť, sú určite mimo reality. Pokrytie internetovým pripojením – bezdrôtovým, či káblovým – nie je to isté, ako skutočná dostupnosť internetu.

Starlink za 99 dolárov mesačne nie je riešením pre 770 miliónov obyvateľov Zeme, ktorí zarábajú menej ako 2 doláre za deň.

ZDROJ | SpaceX

Riešením nebudú ani telekomunikačné balóny. Google projekt Loon ukončil a jeden z najväčších zákazníkov Loon, operátor Telkom Kenya, ukončí v marci svoju balónovú konektivitu. Nahradí ju starými dobrými základňovkami mobilnej siete 4G.

To neznamená, že sa Google vzdáva svojej vízie o globálnom prístupe na internet. Už od novembra testuje v Keni projekt Taara, ktorý používa na prenos dát bezkáblovú optiku (FSO). V tomto prípade však ide o prenosovú, nie prístupovú sieť. Optický prenos medzi dvoma jednotkami funguje až na 20 km pri priamej viditeľnosti a nahrádza tak káblové, alebo rádiové smerové prepojenie.

FSO optika v projekte Taara od Google.ZDROJ | Liquid Telecom

Asi neprekvapí, že dôvody nízkej penetrácie prístupu do internetu sa v rôznych krajinách líšia. Severná Kórea je najviac odpojeným štátom na svete, pretože nikto z jej 25 miliónov občanov nemá povolený prístup na internet. Južný Sudán a Eritrea majú aj kvôli vojnovým konfliktom len 2 percentá populácie online.

Pozrite siSatelitný internet O3b mPOWER zlikviduje digitálne priepasti

Z kvantitatívneho hľadiska sú na tom v počte offline obyvateľov najhoršie najľudnatejšie krajiny India (685 miliónov) a Čína (582 miliónov), v ktorých je mimo siete 50 percent, respektíve 41 percent populácie. Tu sa však situácia rýchlo zlepšuje, odhliadnuc od toho, že silne cenzurovaný prístup k internetu v Číne nie je presne to, čo by ste chceli.

Či sa za 12 rokov podarí pripojiť 2,8 miliardy ľudí, ktorí sú dnes offline, je otázne. Určite nové milióny používateľov nebudú pribúdať tak ľahko, ako v minulosti. Pokrytie existovať bude, nakoniec, zo satelitov existuje aj dnes. Ale ak cenová vojna konkurentov a vládne, aj súkromné dotácie nedokážu zraziť ceny tak, aby si pripojenie mohli dovoliť aj chudobní ľudia, internet nebude pre každého ani v roku 2033.

ZdrojMashable

Komentáre k článku