Inteligentný náramok, ktorý zabráni odpočúvaniu

ZDROJ | University of Chicago

Vedci z University of Chicago vyvinuli náramok, ktorý využíva ultrazvukové vysielanie z 24 reproduktorov na rušenie väčšiny mikrofónov. Zabudovaný zosilňovač produkuje ultrazvukový šum a znefunkční všetky okolité zariadenia snímajúce zvuk.

Zjednodušene povedené, ide o podobnú technológiu, ktorá sa využíva pri slúchadlách s funkciou ANC. Zatiaľ čo ANC aktívne filtruje hluk a používateľ ho nepočuje, v prototype sa vytvára šum, ktorý znemožňuje načúvaniu konverzácií v okolí.

Náramok využíva súčinnosť medzi ultrazvukovým rušením a bežnými pohybmi, ktoré používatelia vyvolávajú na svojich nositeľných zariadeniach (hodinky, náramky a pod.) pri chôdzi a pohybe.

Ako vidieť na videu, náramok nejde príliš s dobou, ide však o prototyp, ktorý sa nebude bežne používať. Zaručuje všesmerové rušenie vrátane slepých miest, kde sa meniče rušia navzájom. Vedci z Chicagskej univerzity zostrojili zariadenie, ktoré je oveľa efektívnejšie, než sú používané stacionárne rušičky.

Prototyp je kompletné nositeľné zariadenie pozostávajúce z ultrazvukových prevodníkov, generátora signálu, mikrokontroléra, batérie, regulátora napätia a 3 W zosilňovača.ZDROJ | University of Chicago

O know-how už prejavili záujem investori, ktorých zaujímala výrobná cena použitých komponentov. Nie je vysoká, je to zhruba 20 dolárov, čo môže byť zaujímavé pre každého kto sa bojí odpočúvania.

Inteligentné zariadenia totiž okrem ich nesporných výhod prinášajú aj (minimálne) jeden znepokojivý fakt. Tieto interaktívne zariadenia predvolene vždy počúvajú, zaznamenávajú a nezriedka aj ukladajú citlivé osobné údaje. Je preto logické, že používatelia budú čoraz častejšie hľadať nástroje, ktoré ochránia ich súkromný život. Mikrofóny sú totiž oproti videokamerám často ukryté as človek si tak často ani neuvedomuje, že sú aktívne.

Ako to funguje?

(A) Prenosná ultrazvuková rušička dokáže zabrániť odpočúvaniu pomocou okolitých mikrofónov. (A) Záznam hovoru, ktorú počuje partner rozhovoru. (C) Upravený záznam toho, čo prototyp urobí z reálnej konverzácie.ZDROJ | University of Chicago

Okrem nesporných výhod však prináša tento náramok niekoľko etických otázok. Ak by ho jeho majiteľ používal v bežnom živote, znefunkčnil by všetky telefóny a ďalšie zariadenia, ktoré na svoje fungovanie používajú mikrofóny. A to by sa okoliu celkom určite nepáčilo.

Náramok sa tak môže dostať do podobných problémov, ako svojho času Google Glass, keď kvôli možnému narušeniu súkromia, ale aj autorských práv, boli zakázané používať ich v kinách, kasínach, hoteloch a ďalších interiéroch.

ZdrojUniversity of Chicago

Komentáre k článku