Inteligentná posteľ ako recept na dobrý spánok

V jednom vtipe sa hovorí: Vyspať sa dá dobre, alebo sám. Ak však máte partnera, ktorému nerobí problém zabrať všetok priestor postele pre seba, možno vám taká hláška smiešna nepríde.

Štúdie hovoria, že jeden zo štyroch ľudí žijúcich vo vzťahu sa lepšie vyspí sám. Súčasný trend dokonca hovorí o tom, že je moderné nezdieľať jednu posteľ, ale mať každý svoju. Dlhodobý nedostatok spánku spôsobuje riziko úrazov a dopravných nehôd. Čo však robiť v prípade, že vás predstava oddelených postelí nevzrušuje?

Riešenie prichádza z netradičného smeru. Automobilový koncern Ford ponúka riešenie „postele s udržiavaním v pruhu“. Firma využíva technické know-how z oblasti automobilizmu – to sa postará, aby mal každý partner svoju časť postele pre seba.

https://youtu.be/yfSYjbODGUc

Systém udržania automobilu v jazdnom pruhu, ktorý má väčšina modelov od Fordu, monitoruje vodorovné značenie na ceste a korekciou volantu do správneho smeru aktívne pomáha s bezpečnou jazdou.

Pozrite siFord vyrobil psiu búdu s aktívnym potláčaním hluku

Táto technológia inšpirovala (zrejme nevyspatých) konštruktérov pre „posteľ s udržiavaním v pruhu“. Pomocou snímačov dokáže zistiť, ak sa niekto presunie na druhú stranu postele. Vtedy sa aktivuje zabudovaný dopravný pás a posteľového dobyvateľa vráti na jeho miesto.

ZDROJ | Ford

„Ľudia sú najzraniteľnejší počas spánku. Preto sme naprogramovaní zobudiť sa, keď sa nás niečo alebo niekto nečakane dotkne. Ak sa niekto prevalí na vašu stranu postele, tento obranný mechanizmus sa aktivuje a preruší vám spánok, hoci dotyčný často ďalej tvrdo spí,“ uviedol Dr. Neil Stanley, nezávislý spánkový odborník.

Predstavenie technológie mimo automobilovú oblasť nie je Fordu neznáme. Naposledy sme písali o búdke pre psa s aktívnym potláčaním hluku, ktorú firma predstavila vo svojom zaujímavom koncepte.

ZDROJ | Ford

Aj táto posteľ je len v štádiu prototypu a je súčasťou série vynálezov, ktoré implementujú poznatky získané z automobilového priemyslu pri riešení bežných problémov.

Inteligentná posteľ však môže mať ešte jedno riešenie. Namiesto ošúchanej výhovorky Bolí ma hlava, miláčik dnes nie, môže partner, ktorý sa necíti na romantiku, aktivovať túto technológiu a mať po celú noc pokoj s obťažovaním.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku