Inteligentná pneumatika bude rozmýšľať za vás

Každý, kto vlastní sa auto sa musí vysporiadať s výmenou pneumatík na zimu a leto. Stojí to nemalé peniaze, čas a navyše musíte mať priestor kde sezónne prezutie uložíte. V budúcnosti však na podobné problémy budeme môcť zabudnúť. Na obzore je totižto inteligentná pneumatika, ktorá sa sama vysporiada s každým povrchom a počasím.

Inteligentná pneumatika

Keď sa povie pneumatika, každý si predstaví gumu, ktorá spája naše auto s vozovkou. Ak nazveme pneumatiku inteligentnou, bude to už ťažší oriešok a množstvo z nás nebude vedieť čo presne by si mali pod týmito dvoma slovami predstaviť. To však neplatí pre vedcov z Univerzity v Leipzigu. Tí totižto presne vedia čo inteligentná pneumatika predstavuje. Svoje mozgové závity totižto aktuálne trápia vývojom pneumatiky, ktorá by sama dokázala reagovať na zmeny povrchu a bola by tak vhodná nie len na celoročné používanie ale aj do rôzneho terénu.

Inteligentná pneumatika

Pýtate sa ako môže pneumatika sama reagovať na zmeny povrchu? No aj napriek tomu, že je celý spôsob akým by mali v budúcnosti podobné pneumatiky pracovať zahalený rúškom tajomstva je známe, že okrem gumy bude takáto inteligentná pneumatika preplnená elektronikou. Množstvo senzorov dokáže v okamihu vyhodnocovať aktuálne podmienky na vozovke a následne prispôsobiť profil pneumatiky. Samozrejme ohľad sa pritom nebude brať len na jej priľnavosť ale aj produkovaný hluk a najmä úsporu paliva. Aj napriek tomu, že celý koncept je ešte len v plienkach, pôsobí sľubne. V budúcnosti by sme sa teda mohli tešiť na pneumatiky, ktoré budú rozmýšľať za nás.

Foto: psfk.com, autoguide.com

Komentáre k článku