Intel Vaunt – smart okuliare, za ktoré sa nemusíte hanbiť

ZDROJ | The Verge

Smart okuliare nie sú žiadna novinka, začal s nimi pred niekoľkými rokmi Google. Intel na to ale ide iným spôsobom. Okuliare Intel Vaunt sú elegantné, nenápadné a nemajú fotoaparát ani tlačidlá.

Okuliare Google Glass boli svojim spôsobom revolučné a pomohli nám predstaviť si, ako by mohla vyzerať budúcnosť, kedy smart okuliare nahradia dnešné telefóny. Okuliare Glass ale mali niekoľko nevýhod a ľudia sa veľmi nestotožnili s ich nosením. Displej na prednej strane pôsobil rušivo pre obe strany a ľudia mali strach z toho, že ich majitelia okuliarov Glass budú neustále fotiť zabudovaným fotoaparátom.

ZDROJ | The Verge

Intel si tieto veci uvedomuje a preto vytvoril okuliare, ktoré nemajú žiaden viditeľný displej, fotoaparát, mikrofón a ani ovládanie gestami. Okuliare Intel Vaunt na zobrazovanie obsahu využívajú laser s nízkym výkonom (VCSEL), ktorý vyžaruje červený monochromatický obraz na povrch okuliarov, odkiaľ sa obraz odráža priamo do sietnice používateľa.

Obraz je zobrazovaný v rozlíšení zhruba 400 x 150 pixelov. Aj keď tento spôsob zobrazovania neznie bezpečne, Intel ubezpečuje, že výkon laseru je veľmi malý a teda aj neškodný.

ZDROJ | The Verge

Obsah nie je zobrazovaný priamo pred používateľom, ale na okraji zorného poľa. Používateľ sa tak nemusí neustále sústrediť na obsah, no má ho stále po ruke, keď ho náhodou potrebuje. Obsah sa čerpá zo smartfónu cez Bluetooth a aj keď okuliare aktuálne nemajú zabudovaný mikrofón, Intel spomenul možnosť, že sa v okuliaroch v budúcnosti objaví hlasová asistentka Amazon Alexa.

Pozrite siAmazon Alexa prichádza v plnej sile na Android a čoskoro aj na iOS

Intel Vaunt ale nebudú veľmi užitočné, ak sa pre nich nenájde rozumné využitie. Intel preto plánuje pozvať niekoľkých vývojárov na konci tohto roku do uzavretého programu, v ktorom budú môcť vytvárať aplikácie. Intel dúfa, že aplikácie pre okuliare budú mať rovnaký efekt, ako aplikácie pre smartfóny. Aplikácie majú teda zvýšiť ich popularitu a prinesú nápady, aké tu predtým s inými zariadeniami neboli.

ZDROJ | The Verge

Na rozdiel od okuliarov Google Glass, okuliare Intel Vaunt musia byť nastavené individuálne pre každého používateľa podľa jeho vzdialenosti zreníc. To platí aj pri klasických dioptrických okuliaroch a nejde o žiaden komplikovaný proces.

Intel samozrejme ešte nemá stanovený dátum vydania a celý tento projekt sa nakoniec vôbec nemusí dostať do predaja. Už v tejto fáze ale ide o dobrý dôkaz, že smart okuliare môžu byť elegantné a nemusia ľudí odstrašiť výzorom či funkciami.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku