Intel predstavil prvý procesor určený pre výpočty umelej inteligencie

ZDROJ | Intel

Intel predstavil svoj prvý procesor špeciálne určený pre výpočty umelej inteligencie. Využívaný bude primárne vo veľkých výpočtových centrách.

Procesor s kódovým označením Nervana NNP-I, komerčne známy pod názvom Springhill, vyvinula spoločnosť Intel vo svojom izraelskom centre v meste Haifa. Postavený je na 10-nanometrovej architektúre Ice Lake, vďaka čomu má ponúknuť vysoký výpočtový výkon aj pri pomerne nízkej spotrebe energie.

Springhill je výsledkom investícií spoločnosti do izraelských start-upov, ktoré sa zaoberajú umelou inteligenciou. Medzi tieto start-upy patrí aj Habana Labs, do ktorého v minulosti Intel investoval celkovo 75 miliónov dolárov a NeuroBlade, ktorý v poslednom investičnom kole získal celkovo 23 miliónov dolárov.

Pozrite si10. generácia čipov Intel, Ice Lake, je oficiálne vonku

Procesor je špeciálne navrhnutý pre použitie vo výpočtových centrách, kde pomôže procesorom Intel Xeon v spracovaní veľkých dát a výpočtoch umelej inteligencie. Práve na túto oblasť by sa podľa Intelu mali spoločnosti v najbližších rokoch zamerať pri investovaní do nového hardvéru. Umelá inteligencia je totiž z roka na rok čoraz využívanejšia v rôznych oblastiach aj v iných, ako technologických spoločnostiach.

ZdrojReuters

Komentáre k článku