Intel predstavil ôsmu generáciu Core H procesorov, GPU majú od AMD

Nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou. Dvaja odvekí rivali spojili svoje sily, aby priniesli Intel Core procesory, ktoré majú grafickú kartu od AMD.

https://youtu.be/gaHs_guCp2o

V auguste Intel predstavil ôsmu generáciu notebookových procesorov Intel Core U. Tá prináša 40-percentný nárast výkonu a dvojnásobný počet jadier v notebookoch. Teraz však americký výrobca čipov svoju ukázal svetu aj ôsmu generáciu Intel Core procesorov s koncovým písmenom H. To má predstavovať čipset so vstavanou dedikovanou grafickou kartou.

Vstavaná dedikovaná karta môže znieť ako oxymoron, no práve takýto prístup zvolil Intel. Spoločnosť sa priklonila ku spolupráci s AMD z dôvodu konkurenčnej výhody vo výrobe výkonnejších GPU. Zatiaľ čo doteraz bol procesor, dedikovaná grafická karta a RAM umiestnené samostatne, Intel Core H ich spojí do jedného celku vďaka technológii Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB).

ZDROJ | Intel

Okrem GPU od AMD má tak nový procesor aj integrovanú RAM pamäť, ktorú si Intel vyvíja sám. Ide už o druhú generáciu s názvom High Bandwidth Memory (HBM2), ktorej rýchlosť má byť porovnateľná s GDDR5 pamäťou. Toto riešenie má umožniť rýchlejšiu komunikáciu medzi komponentmi.

Pozrite siUmelá inteligencia – verný sluha, či ničivý démon?

Využitie Intel Core H si spoločnosť predstavuje v tenkých notebookoch, kde je vzácny každý milimeter. Nové využitie má uvoľniť takmer 20 štvorcových centimetrov, ktoré by mohli byť využité napríklad na väčšiu batériu či lepšie vetranie. Na druhej strane by používateľ nemal prísť o potrebný výkon pri práci s graficky náročnými programami.

Notebooky s novými procesormi by mohli prísť už v prvom štvrťroku budúceho roka. Pravdepodobne sa tak zas a raz môžeme tešiť na prenosné laptopy, ktoré budú tenšie a menšie.

ZdrojIntel

Komentáre k článku