Intel predstavil historicky prvý Xeon procesor pre notebooky

Intel má svoje portfólio procesorov dobre premyslené. Pár dní po odhalení novej generácie Skylake sa však udiala zmena, ktorú asi málokto čakal – objavil sa procesor profesionálneho radu Xeon pre notebooky.

Intel Xeon

Výkon určite nie je primárny dôvod – veď štvorjadrové Core i7-čky ho majú na rozdávanie. Skutočne málokto v notebooku potrebuje viac. Dôvodom sú skôr špeciálne, na prvý pohľad vedľajšie funkcie.

Procesory Xeon podporujú ECC operačné pamäte schopné detekovať svoje chyby pri zápise, čo je vítaná funkcia nielen v serverovom segmente. Ďalej novinka s označením Xeon E3-1500M obsahuje podporu pre rozhranie Thunderbolt 3.0, ktorá dokáže fungovať ako dvojitý Ultra HD obrazový výstup alebo ako USB typu C. Nechýba vylepšené zabezpečenie, virtualizácia a väčšia kontrola nad správaním procesora.

Tieto informácie sú zatiaľ iba takým nástrelom, bez údajov o spotrebe, počte jadier či frekvencii procesora nedokážeme odhadnúť jeho výkon. Do prvých notebookov, i keď ich iste nebude veľa, sa má novinka dostať na jeseň. Už teraz je ale jasné, že pôjde o profesionálny segment a notebooky s týmto čipom ťažko podlezú hranicu 1 000 €, skôr treba počítať s dvojnásobkom.

Zdroj a foto: Engadget, Intel

Komentáre k článku