Intel Nervana – prvý procesor od Intelu zameraný na AI

Umelá inteligencia je hudbou budúcnosti, čo si uvedomuje i Intel. Spoločnosť sa preto zamerala na AI a ukázuje svoj prvý procesor, Intel Nervana.

Od akvizície, kedy americký výrobca procesorov kúpil spoločnosť Nervana, bolo len otázkou času, kedy Intel predstaví prvý čip s podporou pre umelú inteligenciu. Teraz sa tak stalo, a ak všetko vyjde, Intel Nervana bude najlepším svojho druhu.

Pozrite siIntel vyrobil kvantový čip s 17 qubitmi, čo to pre nás znamená?

Umelá inteligencia či deep learning pri učení alebo vykonávaní aktivít nevyužívajú klasickú hrubú silu, ktorú ponúka klasický procesor. Intel preto musel okrem série Core i pracovať na vývoji špecifickej výpočtovej jednotky, pričom vznikol projekt Nervana. Ten bude patriť do rodiny Nervana Neural Processor (NNP).

ZDROJ | Microsoft

Na rozdiel od klasických počítačových procesorov teda NNP využíva integrovaný obvod ASIC. Nervana bola špeciálne navrhnutá pre trénovanie neurónových sietí, ako aj vykonávanie algoritmov umelej inteligencie. V tomto má Intel Nervana navrch, kedy NVIDIA s jej grafickými čipmi AI trénovať vie, práca s aplikáciami už taká jednoduchá ale nie je.

Čo sa týka samotného procesora, ten nedisponuje cache pamäťou. Využíva však softvér, ktorý deleguje 32 GB HBM pamäte rýchlosťou 1 TB/s. Navyše má procesor 6 konektorov pre prepojenie s ďalšími procesormi, vďaka čomu je možné spojiť ich viac a vytvoriť tak vyšší výkon a efektivitu. Viac informácií sme sa však nedozvedeli.

Pozrite siUmelá inteligencia môže do roku 2025 pripraviť pilotov o prácu

Intel okrem projektu Nervana pracuje aj na Loihi, čipe, ktorý napodobňuje fungovanie mozgu tým, že sa učí pracovať na základe rôznych typov spätnej väzby z prostredia. NVIDIA nechce rovnako zaspať na vavrínoch a jej procesor V100 je špecificky navrhnutý na prácu s AI programami. Veľkým hráčom je aj Google s jeho TPU. Doba umelej inteligencie sa tak ešte len začína.

ZdrojIntel

Komentáre k článku