Intel má prvý 18-jadrový procesor Core i9 a novú sériu procesorov X

Americká spoločnosť Intel predstavila úplne novú sériu procesorov Intel Core X-Series. Nové procesory sú pre tých najnáročnejších a prekvapivo nie sú pre servery, ale pokojne aj domáce PC. Vrcholom ponuky bude Intel Core i9 Extreme Edition s až 18 jadrami!

https://www.youtube.com/watch?v=hertDBK6suA

Okrem toho, že Intel predstavil novú triedu procesorov Intel Core X-Series, ktoré rozširujú už pôvodné Core i5  Core i7, do portfólia značky pribudnú aj úplne nové procesory série Core i9. Všetky sú pritom postavené na architektúre Skylake a Kaby Lake, obe doplnené o X. Všetky nové procesory X-Series sú určené len pre LGA 2 066 socket (Socket R4) a X299 čipset v kombinácii s DDR4 pamäťami RAM.

ZDROJ | Intel

Žiaľ, novší Kaby Lake-X si našiel cestu len k dvom procesorom a aj to tým najslabším spomedzi novej X-Series. Má ísť o modely Core i5-7640X so 4 jadrami taktovanými na 4 GHz a Core i7-7740X so štvoricou jadier, ale 8 vláknami s taktom 4,3 GHz. Obe frekvencie sú základné s možnosťou zapnutia Turbo Boost 2.0.

ZDROJ | Intel

Vyššie modely X-Series sú postavené na architektúre Skylake. V tabuľke si môžete pozrieť jednotlivé procesory, pričom vrcholom bude model Core i9-7980XE s až 18 jadrami a 36 vláknami. Frekvenciu tohto (a viacerých ďalších) Intel ale ešte neprezradil. Pre istotu v tabuľke nenájdete ani TPD, ktorá nebude určite nízka.

ZDROJ | Intel

Vieme ale ceny. Top model bude v predaji za 1 999 dolárov, 16-jadrová i9-tka bude stáť 1 699 dolárov, pričom 10-jadrový procesor i9 vás vyjde len 999 dolárov. V porovnaní s minuloročným 10-jadrovým procesorom Core i7-6950X je to ale takmer dvojnásobne nižšia cena!

Zaujímavé je aj porovnanie noviniek s predchádzajúcimi top modelmi:

ZDROJ | Intel

 

ZdrojIntel

Komentáre k článku