Intel kupuje za 15,3 miliardy dolárov Mobileye, tvorcu autonómnych systémov

(MobileEye) IT15-mbly-062816-company MobileEyeZDROJ | Investors.com

Americký Intel oznámil akvizíciu izraelskej spoločnosti Mobileye. Hodnota obchodu podľa vyjadrení spoločností dosahuje 15,3 miliardy dolárov (cca 14,3 mld eur). Akvizícia prišla po tom, čo Mobileye a Intel dlhodobo spolupracovali na vývoji riešení pre autonómne systémy automobilov. Kúpou izraelskej spoločnosti Intel naplno vstupuje aj do tohto, v blízkej budúcnosti, lukratívneho biznisu.

ZDROJ | Mobileye

Izraelské Mobileye už niekoľko rokov pracuje na vývoji hardvéru a softvéru nielen pre autonómne automobily, ale aj poloautonómne systémy. Vyvíja systémy so strojovým učením, počítačovým videním, mapovaním, lokalizáciou a analýzami dát. Nepoužíva pritom LIDAR systémy, ale výlučne len kamery.

https://www.youtube.com/watch?v=HXpiyLUEOOY

Má uzavretých niekoľko partnerstiev s automobilkami z celého sveta, najnovšie aj so službou HERE, ktorú vlastní Audi, BMW a Daimler. S BMW napríklad pripravujú flotilu 40 autonómnych vozidiel radu 7, ktoré budú brázdiť v druhej polovici roka americké a európske cesty. Už vtedy bol pri tom aj Intel.

https://www.youtube.com/watch?v=L1Bmc61l99A

Technológie Mobileye pre plne autonómne vozidlá sú ale behom na dlhé trate. Čaká ich ešte stále niekoľko rokov výskumu a vývoja, kým sa dostanú do reálnej prevádzky. Svetové automobilky očakávajú nasadenie prvých plne autonómnych systémov nie skôr ako v roku 2020.

Zároveň platí upravené porekadlo – automobilky mienia, legislatíva mení. Takže pokiaľ nebude legislatíva v aspoň tých rozvinutých krajinách prispôsobená autonómnym automobilom, automobilky ich reálne nebudú môcť predávať ako plne autonómne autá.

Intel ale dobre vie, že autonómne automobily a ich systémy budú v budúcnosti lukratívnou biznis sférou, takže vyše 15 miliárd dolárov sa im môže vrátiť v priebehu niekoľkých rokov. Samotný Intel očakáva, že sa v tomto biznise bude točiť 70 miliárd dolárov.

ZDROJ | Mobileye

ZdrojIntel

Komentáre k článku