Intel kupuje za 15,3 miliardy dolárov Mobileye, tvorcu autonómnych systémov

Americký Intel oznámil akvizíciu izraelskej spoločnosti Mobileye. Hodnota obchodu podľa vyjadrení spoločností dosahuje 15,3 miliardy dolárov (cca 14,3 mld eur). Akvizícia prišla po tom, čo Mobileye a Intel dlhodobo spolupracovali na vývoji riešení pre autonómne systémy automobilov. Kúpou izraelskej spoločnosti Intel naplno vstupuje aj do tohto, v blízkej budúcnosti, lukratívneho biznisu.

ZDROJ | Mobileye

Izraelské Mobileye už niekoľko rokov pracuje na vývoji hardvéru a softvéru nielen pre autonómne automobily, ale aj poloautonómne systémy. Vyvíja systémy so strojovým učením, počítačovým videním, mapovaním, lokalizáciou a analýzami dát. Nepoužíva pritom LIDAR systémy, ale výlučne len kamery.

https://www.youtube.com/watch?v=HXpiyLUEOOY

Má uzavretých niekoľko partnerstiev s automobilkami z celého sveta, najnovšie aj so službou HERE, ktorú vlastní Audi, BMW a Daimler. S BMW napríklad pripravujú flotilu 40 autonómnych vozidiel radu 7, ktoré budú brázdiť v druhej polovici roka americké a európske cesty. Už vtedy bol pri tom aj Intel.

https://www.youtube.com/watch?v=L1Bmc61l99A

Technológie Mobileye pre plne autonómne vozidlá sú ale behom na dlhé trate. Čaká ich ešte stále niekoľko rokov výskumu a vývoja, kým sa dostanú do reálnej prevádzky. Svetové automobilky očakávajú nasadenie prvých plne autonómnych systémov nie skôr ako v roku 2020.

Zároveň platí upravené porekadlo – automobilky mienia, legislatíva mení. Takže pokiaľ nebude legislatíva v aspoň tých rozvinutých krajinách prispôsobená autonómnym automobilom, automobilky ich reálne nebudú môcť predávať ako plne autonómne autá.

Intel ale dobre vie, že autonómne automobily a ich systémy budú v budúcnosti lukratívnou biznis sférou, takže vyše 15 miliárd dolárov sa im môže vrátiť v priebehu niekoľkých rokov. Samotný Intel očakáva, že sa v tomto biznise bude točiť 70 miliárd dolárov.

ZDROJ | Mobileye

ZdrojIntel

Komentáre k článku