Intel chystá pracovné stanice s výkonom superpočítača

ZDROJ | Intel

Intel chce zamiešať karty na trhu pracovných staníc a zmení workstation na superpočítač. Umožní to nasadenie 72-jadrových procesorov Xeon Phi, Knights Landing . Ide o v súčasnosti najvýkonnejší čip, používaný hlavne v superpočítačoch.

Obmedzený počet pracovných staníc od Intelu príde na trh v prvej polovici budúceho roka, pričom firma bude tiež kontrolovať počiatočnú distribúciu. Po ich rozšírení Intel dúfa , že aj ďalší výrobcovia PC začnú dodávať desktopy na báze procesora Xeon Phi. Uviedol to generálny manažér HPC Platform Group v Inteli, Charles Wuischpard. Ešte v lete predstavil Intel aj Xeon procesory pre notebooky, v tomto prípade však nešlo o Xeon Phi.

Pozrite siIntel predstavil historicky prvý Xeon procesor pre notebooky

Xeon Phi má až 72 jadier, z ktorých každé dokáže pracovať so 4 programovými vláknami. Má integrovaných až 16 GB pamäte MCDRAM , ktorá ponúka päťkrát väčšiu šírku pásma, ako rozvíjajúce sa pamäti DDR4 SDRAM. Procesor však okrem toho podporuje aj 384 GB „vzdialenej“ DDR4 RAM. Procesor Knights Landing môže dosiahnuť špičkový výkon viac ako 3 teraflop/s (pri výpočtoch s dvojnásobnou presnosťou), čo je zhruba na úrovni vysoko výkonných grafických čipov používaných v najrýchlejších svetových superpočítačoch.

Xeon Phi
ZDROJ | Intel

Superpočítačové pracovné stanice Intel budú spočiatku k dispozícii pre výskumníkov pre komplexné vedecké výpočty. Vedci a programátori budú môcť vytvárať a testovať programy na pracovných staniciach pred ich nasadením na superpočítače.

Pozrite siGoogle dostal najvýkonnejší kvantový superpočítač

Rovnako ako grafické čipy, aj Knights Landing je určený pre rozsiahle paralelné výpočty a líši sa v dizajne od konvenčných čipov x86. Kombinuje konvenčné x86 procesory so špecializovanými procesorovými jednotkami, ktoré pomáhajú čipu zvládnuť náročné výpočtové úlohy. Okrem operačného systému budú v pracovnej stanici predinštalované aj programovacie nástroje a ďalšie softvérové ​​prvky a samotný čip bude úzko integrovaný do systému.

ZdrojPCWorld

Komentáre k článku