Intel našiel spôsob ako zvýšiť výdrž batérie v notebookoch o polovicu

ZDROJ | Intel

Intel na technologickej výstave Computext 2018 v Taipei (Thajsko) predstavil novú špecifikáciu, ktorá má zlepšiť výdrž batérie v notebooku. Predĺži ju o štyri až osem hodín.

Svetoznámy výrobca procesorov, spoločnosť Intel, oznámil, že našiel inteligentný spôsob, ako zlepšiť výdrž batérií v prenosných počítačoch. Ide o špecifikáciu Low Power Display, ktorá môže za ideálnych podmienok predĺžiť výdrž notebooku až o polovicu.

Nápad spočíva v tom, že výrobcovia obrazoviek vytvoria displeje založené na novej technológii. Integrovaná grafika od Intelu, ktorá ich bude ovládať, dokáže automaticky nastavovať jas a obnovovací kmitočet a tak maximalizovať výdrž batérie. Celá idea je teda veľmi podobná technológiám od NVIDIE G-Sync, alebo AMD Freesync.

Takto by čip od Intelu kontroloval displej a ak by zistil, že sa napríklad pozeráte na statický obrázok, upravil by obnovovaciu frekvenciu (napr. zo 60 Hz by ju zmenil na 1 Hz, t. j. jedenkrát za sekundu). Zvýšená obnovovacia frekvencia by sa spustila až keď CPU zistí, že sa pohybuje kurzor myši, alebo píše na klávesnici. Ako chce Intel prispôsobovať jas zatiaľ nie je známe. Teraz sa prispôsobuje na základe intenzity svetla v prostredí, kde sa zariadenie nachádza.

Pozrite siZNAČKY | Intel – spoločnosť, ktorá kraľuje moderným počítačom

Displeje, ktoré ponúka Intel, sú výsledkom spoločného úsilia firiem Sharp a Innolux, ktorí vedia vyrobiť LCD displej so spotrebou iba 1 watt, čo je približne polovica z toho, koľko spotrebujú súčasné obrazovky.

Intel uviedol, že v rámci interného testovania notebooku s 20-hodinovou výdržou batérie prekonal 24 hodín po tom, čo bol vybavený displejom s nízkym výkonom. Navyše Intel tvrdí, že s inými notebookmi sa dá zlepšiť výdrž až do osem hodín. Zatiaľ však nie je známe, koľko výrobcov notebookov prijme túto špecifikáciu a včelní ju do svojich výrobkov.

ZDROJ | Dell

Intel ukázal na výstave Computex notebook Dell XPS 13, vybavený novým displejom s nízkym výkonom. Firma tvrdí, že životnosť batérie sa na tomto zariadení predĺžila o štyri až osem hodín, v závislosti od používania.

Spoločnosť Intel tiež oznámila, že do konca roka prídu nové procesory. 15-wattový Whiskey Lake, ktorý bude 9-tou generáciou U-série. Môžeme ich nájsť v notebookoch Apple MacBook Pro alebo Dell XPS. Budú vyrobené 14 nm technológiou. Ďalšia skupina procesorov s označením Amber Lake s 4,5 wattovým príkonom bude patriť do série Y, ktoré poháňajú napríklad Google Pixelbookok, alebo Apple MacBook. Oba procesory prídu na trh na konci tohto roka, posledná generácia Kaby Lake sa predstaví v auguste 2018.

Nová technológia od Intelu môže predĺžiť výdrž batérií notebookoch, nedá sa ale dodatočne nainštalovať už do existujúcich zariadení. Druhým obmedzujúcim faktorom je, že zákazníci budú musieť používať grafiku od Intelu a nie od konkurenčnej NVIDIE alebo AMD. Povedzte ale, kto by z nás nechcel mať počítač s 20-hodinovou výdržou?

ZdrojThe Verge,Gizmodo

Komentáre k článku