Initiative Q – revolúcia vo finančníctve alebo iba ďalšia kryptomena?

ZDROJ | Initiative Q

Nedávno mi prišiel pozývací email do služby, ktorá by mala nahradiť kreditné karty. Initiative Q chce urobiť revolúciu vo finančnej sfére. Podarí sa jej to v časoch kryptomien?

https://vimeo.com/271407506

Hlavným lákadlom služby, no zároveň výstražným znamením je, že chce ponúkať menu Q zdarma pre tých, ktorí sa zaregistrujú medzi prvými. Zároveň po registrácii máte možnosť poslať pozývací mail ďalším piatim ľuďom cez mail, čím získate ďalšiu odmenu v podobe virtuálnej meny Q. Tá sa tým pádom zviditeľní a vy na tom teoreticky niekedy zarobíte. Tak to aspoň vyplýva z oficiálnej stránky Initiative Q.

Za projektom stoja bývalí zamestnanci firmy Pay-Pal. Za samotnú registráciu dostanete  3 848 Q meny a za pozvanie môžete získať 15 392 Q. Keď by ste na stránke hľadali, koľko je to v prepočte na bežné peniaze, autori projektu ponúkajú odpoveď v podobe tvrdenia, že pokiaľ bude projekt úspešný v tvorbe vedúceho platobného systému, očakáva sa, že jeden Q sa bude rovnať jednému doláru.

ZDROJ | Initiative Q

Pozrite siVenezuela zverejnila detaily ohľadne svojej kryptomeny Petro

Na druhej strane projekt kritizuje krypotmeny, ktoré sa rovnako snažia vytvoriť alternatívu k súčasnému finančnému systému. Aj preto sa nedá vyhnúť porovnávaniu, že Q je iba ďalší kryptomenový projekt. Initiative Q hovorí o tom, že kryptomeny ako projekt neuspeli a sú momentálne založené na špekulácii.

Súčasný finančný systém, ktorý kryptomeny kritizujú za vysoké poplatky, prostredníka v podobe banky a absenciu efektivity, tím ľudí z Initiative Q vyzdvihuje a hovorí, že lepšia alternatíva zatiaľ neexistuje. Napriek kritike ide o masívny systém chránený vládami a dôverou ľudí.

Initiative Q kritizuje na krypotmenách nízku mieru bezpečnosti, nestabilitu a nepredvídateľnosť, no tiež energetickú náročnosť ťaženia kryptomien.

Cieľ Initiative Q je celosvetové prijatie tohto systému. Projekt sľubuje jednoduchosť, stabilitu, bezpečnosť, efektivitu a zákonnosť celého projektu, ktorá stojí nad cieľom decentralizácie, ktorú ponúkajú kryptomeny.

ZDROJ | Initiative Q

Pozrite siRegulátori Európskej únie skúmajú kryptomeny a možné podvody s nimi spojené

Napriek tomu, že celý projekt pôsobí odvážne a zaujímavo, nedá sa ubrániť pocitu, že ide iba o ďalší kryptomenový projekt. Napriek tomu, že to Initiative Q na stránke odmieta a od kryptomien sa dištancuje, spoločné rysy ako možnosť zarobenia na virtuálnej mene a rozšírenie do celého sveta s cieľom vyššej efektivity pretrvávajú.

Aj preto bude zaujímavé sledovať, ako sa trend tohto systému uplatní v praxi. Kritizovať kryptomeny je jednoduché, no kým bude hodnota kryptomenového trhu dosahovať takmer trilión dolárov, môžeme stále hovoriť o úspechu.

ZdrojInitiative Q

Komentáre k článku