Ingenuity bude pomáhať Persymu v skúmaní Marsu, vydajú sa na spoločnú misiu

ZDROJ | NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Marťanská helikoptéra Ingenuity sa v priebehu tohto týždňa osvedčila natoľko, že ju NASA prepína z testovacieho do demonštračného režimu. Po novom bude lietať po boku Perseverance a skúmať okolie rovera z vtáčej perspektívy.

V prvých dňoch aktuálnej misie NASA na Marse sa všetky oči upierali na rover Perseverance, v uplynulých týždňoch sa to však zmenilo a celý svet držal palce malej helikoptére Ingenuity, ktorú Persy doniesol na Mars vo svojom podvozku.

Po niekoľkých odkladoch prvého štartu sa napokon Ingenuity podarilo vzlietnuť a absolvovala hneď tri lety v priebehu niekoľkých dní za sebou. Na druhý pokus sa k ním koncom tohto týždňa pridal aj štvrtý a NASA si je už schopnosťou lietať v atmosfére Marsu istá natoľko, že je po blížiacom sa piatom lete pripravená Ingenuity preklenúť do ďalšej fázy misie.

ZDROJ | NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Ingenuity sa počas tretieho letu podarilo odfotiť Perseverance (vľavo hore).

Toto rozhodnutie bolo ovplyvnené aj faktom, že samotný rover Perseverance trošku predbehol svoj pôvodný harmonogram a tak sa expertom z NASA naskytla príležitosť využiť tento zvyšný čas na skúmanie ďalších možností Ingenuity. Spoločne ich tak pošlú preskúmať ďalšiu časť kráteru Jezero.

Kým sa helikoptéra pripravovala na let, Persy sa vybral 8,5 metra juhovýchodne ďalej, kde si bol obzrieť ďalšie skaly.

Do demonštračnej fázy sa Ingenuity dostane počas svojho šiesteho letu, ku ktorému by malo dôjsť zhruba o dva týždne. Perseverance už dnes krátkymi jazdami mieri južne smerom ku skalnému výbežku pozdĺž 2-kilometrového úseku dna krátera, odkiaľ sa neskôr vyberie na sever a následne na západ smerom k delte fosílnych riek Jezera. Ingenuity mu bude pri tejto misii pomáhať.

ZDROJ | NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Ingenuity môže počas misie pristávať v blízkosti aktuálnej polohy rovera, alebo aj do lokalít, do ktorých to má rover ešte len namierené. Zo vzduchu môže Ingenuity pre rover analyzovať zaujímavé miesta pre výskum a kalkulovať alternatívne trasy, na ktorých sa Perseverance vyhne ťažkému terénu.

Pozrite siČo je Ingenuity a ako je možné, že dokáže na Marse vzlietnuť?

Kadencia letov sa napokon zníži z každých pár dní na každé 2-3 týždne tak, aby lety nenarúšali harmonogram Persyho. Letový tím v NASA plánuje svoje misie ukončiť najneskôr do konca augusta, následne je totiž potrebné pripraviť sa na slnečnú konjunkciu, obdobie v polovici októbra, kedy sa Mars a Zem ocitnú na opačných stranách Slnka, čím dôjde k zablokovaniu komunikácie s prístrojmi.

ZdrojNASA (1),(2)

Komentáre k článku